01 Ocak 2015 Perşembe 21:05
Amalgam dolgu kanser mi yapıyor?

Diş tedavisinde kullanılan amalgam dolguların kanserojen olduğu yönündeki iddiayı değerlendiren Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Araştırmalar amalgam dolgulardan salınan civanın, hastalar için hayati risk oluşturabilecek seviyelerden çok daha düşük dozlarda olduğunu göstermiştir. Amalgam restorasyon materyalinin kanserojen olduğuna dair henüz bilimsel literatür bulunmamaktadır” dedi.

Star'dan Nevin Bilgi'nin haberine göre, amalgam yerine kullanılan maddelerin toksik etkisi olduğuna dikkat çeken Mehmet Müezzinoğlu, şunları söyledi: Ağız arkasında yer alan dişlerin de tedavisinde kullanılmaya başlanan kompozit materyaller, amalgamın alternatifi olarak henüz kabul edilmemektedir. Zira kompozit dolguların toksik etkisi halen çözüm bekleyen önemli sorundur. Dolayısıyla uzun süreli başarısı kanıtlanmış ve daha biouyumlu bir materyal bulunana kadar amalgam dolgu güvenli bir şekilde kullanılabilecek bir restorasyon materyalidir."

'GÜVENİLİRLİĞİ KANITLANDI'

Bakan Müezzinoğlu, Dünya Sağlık Örgütü, Dünya Diş Hekimleri Birliği, Avrupa Diş Hekimleri Konseyi, Amerikan Diş Hekimleri Birliği, Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi, ABD Ulusal Multiple Skleroz Derneği, Hastalık Kontrol ve Koruma Merkezi, ABD Ulusal Zehir Merkezi, Yaşam Bilimleri Araştırma Bürosu, Çevre Koruma Teşkilatı gibi bilimsel kuruluşların dental amalgamın güvenilir materyal olduğuna dair çok sayıda yayını bulunduğunu kaydetti.

Son Güncelleme: 01.01.2015 21:09
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.