Baskın Oran’dan Halil Berktay’a yanıt

Meclis'e inemeyen dağa çıkar

Baskın Oran’dan Halil Berktay’a yanıt

Prof. Baskın Oran'dan Halil Berktay'a yanıt: Sol hakkında tartışabilmek için 'sol'u doğru tanımlamak gerekir. Kürtlerden, sendikasızlaştırılan kitlelere, eşcinsellere varıncaya kadar bu insanları ezenlerin karşısına çıkan akıma, 'Sol' denir. Kitab-ı Mukaddes sahibi değildir. Prensip sahibidir. Hepsi bu.

Şenay YILDIZ / İSTANBUL / AKŞAM

Tarihçi yazar Halil Berktay'ın önceki gün AKŞAM'a yaptığı 'eski sol hareketlerin kırıntılarından yeni bir sol inşa edilemeyeceği'ne ilişkin açıklamaları sol kesimde tartışma yarattı. Berktay, konuşmasında Emek Demokrasi ve Özgürlük Bloku'na oy verilmesi çağrısında bulunan Nabi Yağcı, Ahmet İnsel, Baskın Oran'ı ismen anarak 'Ben, bu Emek Demokrasi ve Özgürlük Bloku'nun desteklenmesi çağrısında bulunan bu sevgili arkadaşlarımın bu mesele üzerinde düşünmedikleri kanısındayım. Dünyayı silahlı mücadeleyle değiştirmek iddiasında olan bir örgüte sonuç olarak oy verme çağrısında bulunuyorlar. Herhalde 'Mesele davanın haklılığıdır, Kürt halkının ezilmişliğidir. Silahlı mücadele, savaş yöntemleri de bir teferruattır' gibi geliyor. Onlar yeni bir sol hareket inşa etmek derken, var olan eski sol örgütlerin kalıntılarını bir araya getirmekten söz ediyorlar....' demişti. Uluslararası İlişkiler Uzmanı Prof. Oran, Berktay'ın bu sözlerini şöyle değerlendirdi:

MECLİS'E İNEMEYEN DAĞA ÇIKAR
Birkaç şey söylenebilir: PKK, Kürt hakları için terörü araç olarak kullanan bir örgüt. Ama 'terör örgütü' deyip kurtulmak çok kolay değil. Çünkü devletimiz de pek barışçı sayılmaz. Daha öncesini mesela Dersim katliamlarını bir kenara bıraksak bile, en azından 12 Eylül faşizmiyle azan bir devlet terörü var; faili meçhuller, kulak kesmeler, çocuk öldürmeler... Sanırım buna kimse itiraz etmez.

DÜRBÜNÜN TERSİYLE BAKIYOR
Diğer yandan, dünyanın her yerinde, meclise inemeyen dağa çıkar. Biz Türkler olarak Kürtleri Meclis'e indirmemek için neler yapmadık. İki tane sayı vereyim de, uzamasın: 12 Mart darbesinden beri 7 tane Kürt siyasal partisi kapattık (HEP, ÖZDEP, DEP, DDP, DKP, HADEP, DTP), 6 tane de Kürtlerin insan haklarını savunan sol parti (TİP, TEP, TBKP, SP, STP, EMEP). Bu durumda, 'dünyayı silahlı mücadeleyle değiştirmek iddiasında olan bir örgüte sonuç olarak oy verme çağrısında bulunmak' sözü, meseleye dürbünün tersiyle bakmak değil mi? Her kurduğu partiyi kapatıyorsak, oturup biraz daha nüanslı ve doğru tahlil yapmak iyi olur.

Biz, her zaman hakkı yenene destek veriyoruz
Bu mülakatta örnek olarak adı geçenlerin (Nabi Yağcı, Ahmet İnsel, ben), bugüne kadar, bırakın silahlı mücadeleyi, barışçı mücadele dışında herhangi bir mücadele türünü desteklediğini duyan var mı? 'Sonuç itibariyle' demek olayı değiştirmiyor. Bu isimlerin üçü de Kürt değil. Hakkı yenene destek veren üç kişi. Bu arada hakkı yenenler barışçı mücadeleden saparsa, onları eleştirilerine hedef yapan insanlar. Kaldı ki, nasıl bir Derin Devlet varsa, bir de Derin PKK var. Kürtlerin büyük çoğunluğu PKK'yı destekliyor ama, Derin PKK'yı destekleyen kaç Kürt duydunuz? Bazıları ölüm tehdidi varken bile karşı çıkıyorlar. Mesela, Orhan Miroğlu...

Öyle, kırıntı gibi terimlerle tahlil olmaz
Hepsinden önemlisi, sol hakkında tartışabilmek için 'sol'u doğru tanımlamak lazım. Sol, ezilen ve dışlananların sözcüsü olan düşünce akımının adıdır. Bu kadar açık ve basit. Şöyle anlatayım: Ezilen ve dışlananlar, solun ortaya çıkmaya başladığı 1960'larda işçiler ve köylüler idi. Sol onların sözcüsü oldu. 70'lerde Kürtleri fark ettik ama temelde Kemalist olduğumuz için onlara uzak durduk. 80'lerde bu kategori tüm dünyada fevkalade çeşitlendi: Çingeneler, kadınlar, sakatlar, eşcinseller, vicdani retçiler, vb. Ama biz o yıllarda canımızla uğraştığımız için farkında bile olmadık. 90'larda kendimize gelmeye başlayınca baktık ki, bunların yanı sıra Türkiye'de Aleviler, üniversiteye sokulmayan başörtülü kızlar, ateistler, gayrimüslimler... Hepsi de ezilmiş ve dışlanmışlar kategorisinin has elemanları. Şimdi sol demek, işte bütün bunların sözcüsü demek. Bunu kabul etmeden, 'kırıntı' gibi terimlerle tahlil olmaz. Ezen ve dışlayanlara karşı çıkan çok heterojen bir adaylar grubuna (düşünün, BDP'nin listesinde muhafazakar Şerafettin Elçi ile belgeselci Şehbal Şenyurt da var) biz destek verirken, niye 'sonuç itibariyle' kör terörün savunucusu olalım; böyle yorum olur mu?
Tek prensip şudur: Sendikasızlaştırılan kitlelerden tutun, eşcinsellerden geçerek Kürtlere varıncaya kadar bu insanları ezenlerin karşısına çıkan akıma, 'Sol' denir. Sol, Kitab-ı Mukaddes sahibi değildir. Prensip sahibidir. Hepsi bu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
OSMAN CEMİL
OSMAN CEMİL - 7 yıl Önce

Sn Berktay 'ın haklı olduğu bir yan var.
Eski başarısızlıklarını durmadan kendilerini aşağılayarak giderdiklerini zannedenlerden yeni bir sol çıkmayacağı doğrudur.
Sol yeni nesiller,hayatı,insanı ve dünyayı daha iyi kavrayan sorumluluk sahibi gençlerin ellerinde doğabilir.
Ardiyede ne varsa eski,püskü,halka bütünleşememiş,eski anılarla kürtleri ezilenleri kullanarak hala yer edinmeye çalışan larla sol idye bir şey olabilirmi.

atila okçuoğlu
atila okçuoğlu - 7 yıl Önce

halil berktay hocanın taraftaki yazıları son zamanlarda nedense kürtler; ve hocamız kürtlerin ne kadar yanlış yolda olduğunu anlatmaya akp politikalarının ne kadar doğru ilerlediğini anlatmaya çalışmakta, maocu gelenekten geldiğini sürekli belirten birine yakışmayacak yorumlar. Baskın hocam çok haklı, blok adaylarına başarılar, selam sevgiler iletiyorum.

hatice korkut
hatice korkut - 7 yıl Önce

bugün taraf gazetesine yazdığın yazıyı okudum sen nasıl atatürk hakkında böyle konuşursun atatürkü kalbimizden kimse sökemedi bizim istesenizde sökemessiz ne yaptınız ne ettiniz başaramadınız şimdi de müslümanlıktan vuruyorsunuz yazık size çünkü siz birinin gözden düşürülmesi için her yola başvuran insanlarsınız türk milletinin birliğini beraberliğini hiç bir zaman bozamayacaksınız ne yaparsanız yapın bizim askerimiz oldukça bu daglarda bayrağımız dalgalandıkça ki bu hep böyle olacak hiç bir zaman indirmeyeceğiz tek millet tek yürek atatürkün izinde yürüyeceğiz bir daha böyle bu şekilde yazı yazı yazmayın bu şekilde devlet bölünmez. gücünüz yetmez...