Washington Post'tan Erdoğan'a: Gazetecilik suç değildir

Washington Post gazetesi bugünkü başyazısında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslenerek tutuklu gazetecilerin serbest bıraklımalarını istedi

Washington Post'tan Erdoğan'a: Gazetecilik suç değildir
Amerikan Washington Post gazetesi bugünkü başyazısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a seslenerek, Türkiye'de hapisteki tüm gazetecileri serbest bırakmasını istedi.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre; Washington Post, Cumhuriyet'in MİT TIR'ları ile ilgili haberi nedeniyle tutuklanan gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül'ün sadece gazetecilik faaliyetlerini yerine getirip, ifade özgürlüğü haklarını kullandıklarına dikkat çekti, "Bunlar suç değildir" dedi.

Gazetenin başyazısının başlığı: "Türkiye'de atlatma habere ömür boyu hapis istemi"

Washington Post, Türkiye'de gazetecilerin susturulmak istendiğini ve bu yöndeki çabaların yanlış olduğunu vurgulanıyor.

"Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Boğaziçi'nin despotu olma yolunda bir virajı daha döndü" diyen gazete, bu yorumuna gerekçe olarak Can Dündar ve Erdem Gül hakkında ayrı ayrı istenen bir kez ağırlaştırılmış müebbet, bir kez müebbet ve 30 yıla kadar hapis cezalarını gösteriyor.

Dündar ve Gül için istenen cezaları "şok edici" olarak nitelendiren Washington Post'un başyazısı şu satırlarla sürüyor:

"Bu cezalar, şiddet içeren suçlar için uygun olablir. Ancak bu örnekte değil... Türkiye Cumhurbaşkanı, gazeteciliği korkunç bir suç yapmakta kararlı görünüyor. Bu süreçte de bir NATO müttefiki olan Türkiye'yi demokrasiden daha da uzaklaştırıyor, otoriter rejim ve cahillik çukuruna yuvarlıyor."

Washington Post başyazısını şu satırlarla noktalıyor:

"Sayın Erdoğan, Cumhuriyet'ten iki gazeteci dahil, Türkiye'de hapisteki çok sayıda gazeteciyi serbest bırakmalıdır. Bu kişilerin yaptığı sadece gazetecilik faaliyetlerini yerine getirmek ve ifade özgürlüğü hakkını kullanmaktır. Bunlar da suç değildir."

(Kaynak: BBC Türkçe)

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2016, 19:11
YORUM EKLE