Türkiye’de 'ANF' sitesinin yasağı kalktı!

ANF'nin avukatı Ramazan Demir: Yıllardır devam eden hukuksuzluk ve keyfiyet bu şekilde son bulmuştur...

Türkiye’de 'ANF' sitesinin yasağı kalktı!

Fırat Haber Ajansı'nın (ANF), erişime engellenen web sayfasının açılması için İstanbul mahkemesine yaptığı itiraz karara bağlandı. Yasak kaldırıldı. ANF'nin avukatı Ramazan Demir, “Yıllardır devam eden hukuksuzluk ve keyfiyet bu şekilde son bulmuştur” dedi.

2005 yılında kurulan ve bugün Kürtçe'nin iki lehçesi (Kurmanci-Sorani) ile Türkçe, İngilizce, Arapça ve Farsça dillerinde yayın yapan ANF'nin "www.firatnews.com" isimli internet sitesi, 2011 yılında 36 Kürt internet sitesi ile birlikte 'torba' bir kararla erişime engellendi. Bu süre içerisinde ANF'nin farklı uzantılardaki domain adresleri de benzer şekilde engellemelere konu oldu.

Hollanda merkezli Fırat Haber Ajansı Vakfı'nın vekili avukat Ramazan Demir,  geçtiğimiz 23 Haziran günü, İstanbul Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvuruda bulundu. Demir, İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilmiş olan 04.08.2011 tarih ve 2011/875 D.iş sayılı erişim engeli kararının, hukuka aykırı olduğu saptanarak ivedilikle kaldırılmasını istedi.

ENGELLEMENİN YASAL DAYANAĞI YOKTU

Demir, "Davanın esası aslında başta TEM polisi olmak üzere savcılık ve mahkemelerin Kürt siteleri ile ilgili tahammülsüzlüğü ve yasal dayanaksız engellemelerinin keyfiyetine dayanıyor" dedi.

ANF ile birlikte yasaklanan diğer 36 site arasında, navendalekolin.com, pajk-online.com, roj.tv, rojaciwan.com, komunar.net ve denge-mezopotamya.com gibi siteler de yer alıyor.

Türkiye'de internet sitelerine erişimin engellenmesi kararlarının sadece 5651 sayılı kanuna dayanılarak verilebileceğini söyleyen Demir, ANF'ye ilişkin alınan yasak kararındaki çelişkilere dikkat çekti: "Bu kanunda (5651 sayılı kanun) sınırlı sayıda neden öngörülmüştür ve bunların arasında TMK'da sayılan suçlar yoktur. Ama mahkeme ANF ile ilgili karar TMK'nın örgüt propagandasını düzenleyen 6. maddesi uyarınca verilmiş ki bu hukuken mümkün değildir. Ayrıca 6352 sayılı yasa ile TMK'nın 6/5. maddesi zaten kaldırılmıştır. Hukuka aykırı bir şekilde dayanak yaptıkları kanun maddesi kaldırılmış ama engelleme hala devam ediyor. Bizim itirazımıza benzer şekilde Anayasa Mahkemesi Twitter ile ilgili Türkiye'den erişimin engellenmesini 'hukuki dayanak' olmadan ifade özgürlüğüne 'ağır müdahale' olarak kabul etmiştir ve twitter bu karardan sonra erişime açılabilmiştir." 

YERİNDE BİR KARAR

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebi üzerine mahkeme tarafından bugün verilen kararda, yasağa yol açan sözkonusu kanun maddesinin yürürlükten kaldırıldığı belirtilerek ANF’nin itirazı haklı bulundu.

Kararı değerlendiren Demir, öncelikle bu itirazın Kürtçe sitelerin Türkiye'den erişime engellenmesi ile ilgili yapılan ilk itiraz olduğuna dikkat çekti: "Yaptığımız itiraz bildiğim kadarıyla Kürtçe sitelerin Türkiye'den erişime engellenmesi ile ilgili yapılmış ilk itirazdır."

ANF dahil yüzlerce Kürt sitesinin bu şekilde keyfi olarak yıllardır Türkiye'den erişime engellendiğini hatırlatan Demir, “Mahkeme itiraz gerekçelerimize uygun olarak çok yerinde bir karar vermiştir. Yıllardır devam eden hukuksuzluk ve keyfiyet bu şekilde son bulmuştur. Mahkeme verdiği karar uyarınca yasağın derhal kaldırılması için TİB'e yazıyı yazdı. Ancak firatnews.com sitesine girildiğinde iki mahkemeden erişim engeli kararı olduğu görülmektedir. Simdi aynı gerekçeler ve aldığımız bu kararla birlikte aynı yasağı koyan Ankara 11. Ağır ceza mahkemesine de itiraz edeceğiz” diye konuştu. (ANF)

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2014, 21:02
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali İhsan
Ali İhsan - 4 yıl Önce

...siteye mahkeme kararıyla girilemiyor yine..