TRT'den 'sansür' açıklaması

TRT'den 'Milletçe Alkışlıyoruz' reklam filmi için açıklama

TRT'den 'sansür' açıklaması

CHP'nin 'Milletçe Alkışlıyoruz" reklam filmlerinin TRT tarafından yayınlanmadığı iddialarına ilişkin TRT açıklama yaptı. Yapılan açıklamada iki reklam filminin mevzuata uygun olmadığı için gösterilmediği savunuldu.

Ana muhalefet partisi CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, TRT'nin CHP'nin "Milletçe Alkışlıyoruz" reklam filmini yayınlamayı reddettiğini belirtip, kanalı AKP destekçisi olmakla suçlamıştı.

TRT, CHP'nin 'Milletçe Alkışlıyoruz" reklam filmlerinin yayımlanmamasıyla ilgili açıklama yaptı. Yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"CHP'nin 'Milletçe Alkışlıyoruz' başlıklı, trafo, kedi ve benzeri görüntülerin kullanıldığı bazı reklam filmleri, Nisan ayı ilk haftasından itibaren kanallarımızda yayınlanmaktadır. Ancak 10 Nisan 2015 tarihinde, kurumumuza gönderilen 45 ve 59 saniyelik 2 reklam filmi, YSK'nın siyasi reklamlarla ilgili olarak aldığı 291 sayılı kararında atıf yapılan mevzuat hükümlerine aykırı bulunmuş ve gerekçeleri belirtilerek 'yayınlanamaz' raporu verilmiştir. Geçmiş seçim dönemlerinde de iktidar partisi de dahil bazı siyasi reklamların Yayın Denetleme Kurulu tarafından ilgili mevzuat hükümlerine aykırılık gerekçesiyle 'yayınlanamaz' olarak raporlandırıldığı ve bu şekilde raporlanan siyasi reklamların yayınlanmadığı bilinmelidir."

TRT'ye göre CHP'nin söz konusu reklam filmleri mevzuatın şu kısımlarına aykırı:

* "Kişi ya da kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı veya iftira niteliğinde ifadeler içeremez."

* "Suçlu olduğu yargı kararı ile kesinleşmedikçe hiç kimse suçlu ilan edilemez veya suçluymuş gibi gösterilemez, yargıya intikal eden konularda yargılama süresince, haber niteliği dışında yargılama sürecini ve tarafsızlığını etkiler nitelikte olamaz."

* "Dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri özelliklere yönelik kötüleme, istismar, önyargı veya ayrımcılık içeremez."

* "Reklamlar, hiçbir kişi, kurum veya kuruluşu, ticari ya da mesleki faaliyeti, malı ya da hizmeti, reklamı veya markayı aşağılayamaz, açıkça alay konusu edemez ve benzeri bir biçimde kötüleyemez."

"Açıkça bir parti hedef"

Açıkoturum, yorum , tartışma ve benzeri programlarda, yasalarda belirlenen sınırların korunması kaydıyla, siyasi partilerin birbiri hakkında eleştirilerde bulunabileceğine dikkat çekilen açıklamada şöyle denildi:

"Ancak reklamlar için bu durum farklıdır ve reklam yayınlarının temel kurallarından biri, diğer ürün ve hizmetleri (siyasi reklamlar için, diğer siyasi partileri) kötüleme yasağıdır. Raporun gerekçesi dikkatli okunduğunda reklam filminde yer alan ifadelerin seçimlere katılan bir siyasi partiyi hedef aldığı açıkça görülmektedir. Bu itibarla bazı gazete ve yayın organlarında söz konusu Denetleme Kurulu raporundan bir kaç cümle alıntı yapılarak 'TRT, Cumhuriyet Halk Partisi'nin reklam filmine sansür uyguladı" biçiminde verilen haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Bir kamu yayıncısı olan TRT, siyasi parti ayrımı yapmaksızın bu tür reklamlarda aynı hassasiyeti gözetmeye devam edecektir."

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2015, 08:43
YORUM EKLE