12 Mayıs 2013 Pazar 15:04
TGF: 'Yayın yasağı' bilgi kirliliğine yol açar

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde meydana gelen patlamalarla ilgili yazılı, sesli ve görüntülü haberlere ilişkin yayın yasağı getirildi. Yayın yasağı kararını eleştiren Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkanı Atilla Sertel, “Sorumlu yayıncılık ilkesi zaten bu tip kan, vahşet görüntülerini yayınlamamayı gerektirir. Türk medyası bunun bilincindedir. Ancak yasakçı bir anlayışla halkın gerçekleri öğrenmesinin önüne geçilmesi daha vahim sonuçlar doğurur” dedi.


"HALKIN GERÇEKLERİ ÖĞRENME HAKKINA ZARAR VERİR"

Halkın haber alma hakkı adına görev yapan gazetecinin halka karşı sorumluluğunun öteki tüm sorumluluklardan önce geldiğini belirten Sertel, açıklamasında şöyle dedi:

“Gazeteci tüm bilgi kaynaklarına serbestçe ulaşma ve kamu yaşamını belirleyen, halkı ilgilendiren tüm olayları izleme, araştırma hakkına sahiptir. Gazetecinin karşısına çıkarılacak gizlilik basın özgürlüğüne olduğu kadar halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkına da zarar verir. Sorumlu yayıncılık ilkesi gereği bu tür kan, vahşet görüntüleri zaten yayınlanmaz. Türk medyası bunun bilincindedir. Ancak mahkeme kararıyla yayın yasağı getirilmesi daha vahim sonuçlara yol açar. Yasaklayıcı zihniyet, çözüm değil çözümsüzlük üretir.

Toplumun tüm kesimlerinde kafalarda çok sayıda soru işareti varken, yayın yasağı kararı bu soru işaretlerini daha da artıracaktır. Bu tür yasaklar ciddi bir bilgi kirliliği doğurur ve halkın yanlış bilgilenmesine sebep olur.  Bu doğrultuda; basın mensuplarının kamuoyunun haber alma hakkı adına görev yaptığını bir kez daha hatırlatırken, Türkiye Gazeteciler Federasyonu olarak alınan kararın yeniden gözden geçirilmesini talep ediyoruz.”

Son Güncelleme: 13.05.2013 21:26
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.