Temelkuran: Başbakan üslubu ile kutuplaştırıyor!

Protestoların yayılmasında Erdoğan’ın söylemlerinin etkili olduğunu savundu…

Temelkuran: Başbakan üslubu ile kutuplaştırıyor!

İbrahim Döğüş / Demokrat Haber İngiltere

Gazeteci ve yazar Ece Temelkuran İngiliz Parlamentosu'nda düzenlenen bir toplantıda AK Parti hükümeti ve Başbakan Tayyip Erdoğan’a sert eleştiriler yöneltti.

Konuşmasına Gezi Parkı olayları nedeni ile sokağa dökülen eylemcileri selamlayarak başlayan Ece Temelkuran çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu göstericilerin Erdoğan’ın süreklilik kazanan aşağılayıcı üslubu ve polis şiddetine karşı isyan ettiklerini ifade etti.

Göstericilerin ‘bir avuç yağmacı’ olarak nitelendirilmesinin doğru olmadığını anlatan Temelkuran, “Türkiye’nin 81 vilayetinden sadece 4’ünde insanlar sokaklara dökülmedi. Protestolar, askeri darbelerin apolitize hale getirdiği gençlerin, güçlerinin farkına varmalarını, korkuları ile yüzleşecek gücü kendilerinde bulmalarını ve birbirlerini sevmelerini sağladı” dedi.

Temelkuran izleyicilere bu alışılmadık ve her türlü ideolojik etiketten uzak, kendiliğinden gelişen ve lideri olmayan hareketi yaşayabilmek için Taksim’e gitmeleri çağrısında da bulundu.

ERDOĞAN TOPLUMUN BİR KESİMİNİ YOK SAYIYOR

İstanbul’da başlayan olayların Gezi Parkı’nda eylem yapan çevrecilere orantısız polis şiddetinin uygulanması ile kıvılcım aldığını hatırlatan Ece Temelkuran, protestoların ülke geneline yayılmasında Başbakan Erdoğan’ın üslubu ve söylemlerinin etkili olduğunu savundu.

Erdoğan’ın tavrının son birkaç haftalık bir durum gibi değerlendirilmemesi gerektiğini söyleyen Temelkuran sözlerini şöyle sürdürdü “Başbakan bu söylemlerini 10 yıldır sürdürüyor. Sokaklara dökülen insanlara, iktidara karşı muhalefet yaptıkları için cezaevlerine konulan öğrencilerin, gazetecilerin, sendikacıların ve politikacıların da destekleri var. Başbakan her zaman yaptığı gibi Gezi parkı olaylarından sonra da toplumu kutuplaştıran konuşmalar yapmaya devam ediyor. Konuşmalarında doğru olmayan argümanlar kullanıyor. Özellikle Taksim olaylarının başlamasının ardından çıktığı Afrika gezisinden dönüşte kışkırtıcı konuşmalar yaptı. Örneğin bir camiye ayakkabılarla girildiği ve içerde alkol içildiği gibi iddiaları, söz konusu caminin imamımın yalanlamasına rağmen, her fırsatta dile getiriyor. Ayrıca göstericileri kovalarken düştüğü için yaşamını kaybettiği ifade edilen polis memurunun da ‘şehit edildiği’ni ileri sürüyor. Bu söylemler provokatif ve toplumu bölüyor.”

TÜRK BAHARI DEĞİL!

Ece Temelkuran, İşçi Partisi milletvekili Seema Malhotra’nın ev sahipliği yaptığı ve Middlesex Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Tunç Aybak’ın yönettiği toplantıda, Türkiye’deki olayların batı medyasında aktarılış biçimini de eleştirdi. Gösterilerin laik-Müslüman çatışması gibi sunulmasının doğru olmadığını vurgulayan Temelkuran, eylemlerde Kürtlerden anti-kapitalist Müslümanlara kadar her kesimden insanın yer aldığına dikkat çekti. “Protestoları ‘Türk baharı’ olarak adlandırmak sadece doğru değerlendirme yapmak için tembellik değil aynı zamanda emperyalist bir yaklaşıma da işaret ediyor” diyen ünlü gazeteci, batı medyasının protestoculara Hollywood filmi oyuncuları gibi yaklaştığını, kendileri açısından beğendikleri bir filmi adlandırmaya kalkışan yapımcılara benzediklerini söyledi. Ece Temelkuran, Türk medyasının olaylar karşısında izlediği tutumun utanç verici olduğunu da sözlerine ekledi.

Çok sayıda akademisyen, öğrenci ve profesyonelin katıldığı toplantıda, İşçi Partisi milletvekili Ann Clywd ile Lordlar Kamarası üyesi Lord Hylton da hazır bulundu.

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2013, 19:05
YORUM EKLE