'Şükür'den sonra Erdoğan'a bir kafa golü daha'

Yolsuzluk ve rüşvet skandalı, İtalyan basınından La Repubblica'da böyle yer buldu…

'Şükür'den sonra Erdoğan'a bir kafa golü daha'

İtalyan La Repubblica gazetesi Başbakan Erdoğan’ın, Hakan Şükür’ün istifasından sonra yolsuzluk operasyonu skandalıyla 'bir kafa golü daha yediğini' yazdı.

Marco Ansaldo imzalı haberde, İtalya tarihinin en büyük rüşvet skandalının ortaya çıkarıldığı Tangentopoli’ye (Rüşvet şehri) atıfta bulunularak, “Türk Tangentopolisi, Erdoğan polisin başını kesti” başlığı kullanıldı.

“Seçkinlerin gözaltına alınmasının ardından siyasi deprem yaşandı” ifadelerini kullanan gazete , Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın bu skandalın ortaya çıkarılmasını ‘komplo’ olarak değerlendirildiği belirtildi.

ERDOĞAN-HAKAN ŞÜKÜR DÜELLOSU

Hakan Şükür’ün istifasının ardından Başbakan Erdoğan’ın bir kez daha kafa golü yediğini öne süren gazete, “Milli takımın eski yıldızı Şükür, İslami partiyle meclise girdi ve sonra Erdoğan’ın oluşumundan istifa etti. Şimdi Erdoğan ondan, meclisi de terk etmesini istiyor” diye yazdı.

Fenerbahçeli Erdoğan ile Şükür’ün düello yaptığı nitelemesinde bulunan gazete, asıl siyasi depremin ise, çok sayıda seçkinin gözaltına alınması ve polisle misilleme ile şu saatlerde Türkiye ’de yaşandığına dikkat çekti.

‘SALTANATI ÇATIRDIYOR’

Bu gelişmelerin, Erdoğan’ın partisinin parçalanması ve iç uzlaşmanın sonunun bir işareti olduğu öne sürülen haberde, “Başbakan, Haziran ayında 5 kişinin ölümüyle sonuçlanan, çevrecilerin Gezi Parkı protestoları sırasındaki sert baskının da başrol oyuncusuydu” denildi.

Başbakan Erdoğan’ın saltanatının, onun takipçileri nezdinde çatırdamayla karşı karşıya kaldığının ifade edildiği yazıda, Hakan Şükür’ün isyanından sonra partiden istifaların devam edeceği ileri sürüldü.

Ülkesinde çok etkili olan Fethullah Gülen cemaati ve Erdoğan arasında çatışma yaşandığı belirtilen yazı, “Böyle gitmesi halinde uzmanlar, ülkede siyasi bir istikrarsızlığın baş gösterebileceğine dikkat çekiyor” diye son buldu.

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2013, 13:28
YORUM EKLE