Ruşen Çakır Vatan gazetesinden ayrıldı

Çakır: Gazetecilik Türkiye’de maalesef artık muteber bir meslek değil...

Ruşen Çakır Vatan gazetesinden ayrıldı

Gazeteci Ruşen Çakır Vatan gazetesinden ayrıldı. Çakır, bugün yazdığı 'Hoşçakalın' başlıklı yazısıyla okuyucularına veda etti.

Bugün ‘Hoşçakalın’ başlıklı bir yazı ile okurlarına veda eden Ruşen Çakır, “Gazetecilik artık muteber bir meslek değil” dedi. Gazeteciliğe devam edeceğini söyleyen Çakır, bu mesleğin kendisi için bir tür alın yazısı olduğunu ifade etti.

Ruşen Çakır’ın veda yazısı şöyle:

 “Gazeteciliğe 1985 yılında Ercan Arıklı’nın sahibi olduğu Nokta Dergisi’nde başladım. Yıllar sonra, 2002 yılının Aralık ayında, rahmetli Ercan Bey beni Vatan Gazetesi’nde çalışmaya çağırdı. O gün bugündür, yaklaşık 12 yıldır (Bunun 2.5 yılı Washington’da geçti) Vatan’dayım..

Ama artık –di’li geçmiş zaman kullanmak durumundayım çünkü bu Vatan’daki son yazım.

Nerdeyse 30 yıla yaklaşan meslek hayatımın en verimli, heyecanlı ve keyifli günlerini hiç kuşkusuz Vatan’da yaşadım. Dolayısıyla ayrılma kararı benim için hiç de kolay olmadı. Ama bir yerden sonra insan yeni bir şeyler yapmak ve kendisini hayatın akışına bırakmak istiyor.

Hayır, yazmayı, gazeteciliği bırakıyor değilim. Şunu itiraf etmekte hiçbir sakınca yok: Bu 30 yıl boyunca sık sık bırakmayı düşündüm gazeteciliği. Hatta mesleğe adım atmaya niyetlenen pek çok genci, “başka iş bulun, mesela üniversitede kalın” gibi telkinlerle ayartmaya çalıştım. Umarım sözümü dinlemişlerdir zira gazetecilik Türkiye’de maalesef artık muteber bir meslek değil.

Ama benim gibi birçokları için bir tür alın yazısı oldu bu meslek. Galiba gazetecilik mezara kadar yakamı(zı) bırakmayacak. Bakalım…

Vatan Gazetesi’nde bu 12 yıl boyunca birlikte çalıştığım bütün arkadaşlarıma çok teşekkür ediyor ve haklarını helal etmelerini diliyorum.

Vatan okurlarına da bana tahammül ettikleri için minnettarım."

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2014, 10:41
YORUM EKLE
YORUMLAR
ergül yalçın
ergül yalçın - 4 yıl Önce

...sana da bu yaptığın yakışır hiç üzülme