Roboski'den Başbakan'a zor sorular

CNN Türk'e konuk oldular…

Roboski'den Başbakan'a zor sorular

Uludere'nin Roboski köyünde hayatını kaybedenler CNN Türk'e konuk oldu, yaşadıkları acıyı Türkiye ile paylaştı.

Uludere'de oğlunu kaybeden Felek Anne, "bakan çocukları için Türkiye'yi ayağa kaldıranlar, bizim çocuklarımızı unutturmaya çalışıyor" diyerek karara tepki gösterdi.

Türkiye, Uludere'de 34 kişinin hayatını kaybettiği hava saldırısıyla ilgili Genelkurmay Askeri Savcılığı'nın kararını tartışıyor. Uludere'de hayatını kaybedenlerin yakınları, CNN Türk'te Cüneyt Özdemir'in sorularını cevaplarken, Genelkurmay'ı suçladı.

"PKK DEĞİLDİ, BİLİYORLARDI"

Canlı yayında aileler, Genelkurmay'ın askeri operasyon öncesi PKK görüntüsü alındığı iddiasının doğruyu yansıtmadığı, bölgenin sadece kaçakçılar tarafından kullanıldığını iddia etti. Askerin, bilerek ve isteyerek böyle bir operasyonu düzenlediğini iddia eden aileler, olayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne taşıyacaklarını anlattı.

FELEK ANNE'NİN FERYADI

Gecenin en yürek yakan feryadı ise hava saldırısında oğlunu kaybeden Felek Anne'den geldi. Bakan çocukları tutuklandı diye Türkiye'yi ayağa kaldıranlar, bizim çocuklarımızı unuttu diye konuşan Felek Anne, davanın takipçisi olacaklarını söyledi.

İşte canlı yayındaki o feryat;

KİMSE KUSURA BAKMASIN KANIMIZI YERDE BIRAKMAYACAĞIZ

"Benim çocuğun maaşı 5 bin TL değildi. Benim çocuğum plastik ayakkabıyla gidip geliyordu, onların çocukları kırmızı plakalarla gezdiler. Çocuklarımızın kanını yerde bırakmayacağız, kimse kusura bakmasın. Bu ölenler Başbakan'ın çocuğu olsaydı, Genelkurmay Başkanı'nın çocuğu olsaydı, uçaklar bombalayacak mıydı? İki bakanın çocuğu yolsuzluğu ortaya çıkarıldı diye Türkiye'yi ayağa kaldırdılar. Ne yazık ki Roboski'yi unuttular.

ÇOCUKLARIMIZIN PARÇALARINI TORBALARA KOYDUK!

Biz çocuklarımızın parçalarını topladık oradan. Poşetlere, torbalara koyduk, kardeşlerinin önüne koyduk. Bu Başbakan'ın çocuğu olsaydı Genelkurmay Başbakan'ın çocuğu olsaydı bunlar ne yapacaktı? İki bakan çocuğu için yüzlerce kişinin yerini değiştirdiler."

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2014, 13:10
YORUM EKLE