Pozantı haberine Metin Göktepe Ödülü

Bu yıl 15'incisi düzenlenen Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri Yarışması'nda kazananlar belli oldu…

Pozantı haberine Metin Göktepe Ödülü

Metin Göktepe Ödül Komitesi'nin yaptığı açıklamaya göre Yazılı Haber Ödülü'nü, "Pozantı Cezaevi'nde cinsel istismar iddiası" başlıklı haberiyle Zeynep Kuriş, Görüntülü Haber Ödülü'nü ise Show Tv'de 10 Kasım 2011 tarihinde yayınlanan ve Van'da meydana gelen 5.6 şiddetindeki ikinci depremde Van Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde yaşananları gösteren haberleriyle Muhabir Ali Burak Ersemiz ve Kameraman Deniz Pirinççiler kazandı.

 

ZEYNEP KURİŞ KİMDİR?

"Pozantı Cezaevi'nde cinsel istismar iddiası" başlıklı haberiyle Yazılı Haber Ödülü'nü kazanan Zeynep Kuriş, Dicle Haber Ajansı (DİHA) Mersin Muhabiri. Kuriş, 24 Şubat 2012 tarihini taşıyan haberiyle, toplumsal olaylar nedeniyle tutuklanmış olan ve adli tutukluların arasına konulan Kürt çocuklarının cinsel taciz ve tecavüze maruz kaldığını gündeme getirmişti.

 

YAZILI HABERDE 3 ÖZEL ÖDÜL

Jüri yazılı haber dalında 3 gazeteciye de, Jüri Özel Ödülü verilmesini kararlaştırdı:

 

-Ermeni Sevag Şahin Balıkçı'nın ölümünü konu alan 'Silahı Çevirip Tetiğe Bastı' başlıklı haberiyle Bilge Eser. Haber, Sabah Gazetesi'nde 27 Ocak 2012 günü manşetten yayımlanmıştı.

 

-18 Ekim 2011 tarihinde Radikal gazetesinde manşetten yayımlanan 'Aklından bile geçirme' adlı haberiyle Mesut Hasan Benli.

 

-5 Temmuz 2011 tarihinde Evrensel gazetesinde yayınlanan 'Bir bardak su...' başlıklı haberiyle Elif Görgü.

 

GÖRÜNTÜLÜ HABER ÖDÜLÜ VAN'A DAİR

Görüntülü Haber Ödülü'nü ise Show Tv'de 10 Kasım 2011 tarihinde yayınlanan ve Van'da meydana gelen 5.6 şiddetindeki ikinci depremde Van Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde yaşananları gösteren haberleriyle Muhabir Ali Burak Ersemiz ve Kameraman Deniz Pirinççiler kazandı. Ntv'de yayınlanan Pasaport programının 20 Kasım 2011 tarihli bölümünde yayınlanan ve Mısır'daki ayaklanmayı ele alan 'İkinci Tahrir Ayaklanması' adlı eseri ile Mete Çubukçu, görüntülü haber dalında Jüri Özel Ödülü'ne değer görüldü.

 

YEREL GAZETECİLİK ÖDÜLÜ NABIZ'A

Bu yılki yarışmada Yerel Gazetecilik Ödülü'nü ise, toplumu ilgilendiren olayların üzerine korkusuzca gittiği için Rize'de yayınlanan Nabız gazetesi kazandı.

 

'SAKIN KONUŞMA'

Fotoğraf Ödülü'nü ise, "Sakın Konuşma" adlı fotoğrafı ile Hürriyet Daily News Muhabiri Selahattin Sönmez kazandı. 15 Aralık 2011 tarihini taşıyan fotoğraf, Enerji Bakanı Taner Yıldız'ın, Gazi Üniversitesi'nde Nükleer Enerjinin Geleceği ve Hukuki Sorumluluk Paneli'ndeki konuşmasını bitirdikten sonra Gazi Üniversitesi öğrencisi Nesimi Yiğit Eryılmaz'ın konuşmak istemesi üzerine güvenlik görevlilerinin müdahale ettiği sırada çekildi.

ZEYNEP KURAY'A ONUR ÖDÜLÜ

Jüri, gazetecilik faaliyetini cezaevinde de sürdüren, cezaevinde yaptığı ve Birgün gazetesinde 7 Mart 2012 tarihinde 'Kadınlar vardır, kadınlar hapiste' başlığıyla manşetten yayımlanan haberiyle Zeynep Kuray'a da Jüri Onur Ödülü verilmesini kararlaştırdı.

 

ÖDÜLLER 10 NİSAN'DA VERİLECEK

Kazananlara ödülleri, Gazeteci Metin Göktepe'nin doğum günü olan 10 Nisan'da, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin İstanbul Cağaloğlu'ndaki binasında düzenlenen törenle verilecek.

 

JÜRİ KİMLERDEN OLUŞUYOR?

Yarışmada başvuruları değerlendiren Ödül Jürisi şu isimlerden oluştu: Belma Akçura, Nazım Alpman, Celal Başlangıç, Nail Güreli, Banu Güven, Fikret İlkiz, Kamil Tekin Sürek, Ahmet Şık, Nedim Şener, Ece Temelkuran, Ragıp Zarakolu. (gazeteciler.com)

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2012, 09:11
YORUM EKLE