28 Kasım 2015 Cumartesi 00:52
Ötekilerin Postası'ndan tutuklanan editörleri Mesut Aslan için çağrı

(Demokrat Haber)

Sosyal medya üzerinden ötekilerin haberlerini ileten “Ötekilerin Postası” Rojava’da IŞİD’e karşı savaşırken hayatını kaybeden Aziz Güler ile ilgili sosyal medya paylaşımı gerekçe gösterilerek tutuklanan editörleri için bir açıklama yayınladı.

“Mesut için bir şeyler yapmak gerekiyor” denilen açıklamada Mesut’un hayatını barışa adamış biri olduğu örneklerle anlatılıyor.

21 Ekim 2012’de açlık grevlerine dikkat çekmek amacıyla başlatılan ve başarılı bir yurttaş haberciliği örneği olan, Facebook tarafından 9 kere sayfası kapatılan Ötekilerin Postası‘nın açıklaması şöyle:

#‎MesutAslanOnurumuzdur

#‎ÖtekilerinPostasıSusturulamaz

İki gün önce editörlerimizden birinin Aziz Güler paylaşımı nedeni ile tutuklandığını duyurmuştuk. Henüz konu çok netleşmediği için Mesut'un adını paylaşmak istemedik. Acaba Ötekilerin Postası olarak Mesut'u zor duruma sokar mıyız diye düşündük, kararsız kaldık ve bekledik...

Ama bir şey yapmamız gerekiyordu. En iyisi bunu bir başka gazeteciye söyleyelim ve Ötekilerin Postası'nın adını kullanmadan haber yapsın diye düşündük. Gazeteci İsmail Saymaz'a ulaşarak Mesut'u haber yapabileceğini ilettik. Kendisi de duyarlılık göstererek Mesut'u gündeme getirdi.

Biz Mesut'un bir başka yönünü anlatmak istiyoruz:

Mesut ile yollarımız iki sene önce kesişti. Ötekilerin Postası'na katıldığından beri en emektar gönüllümüz diyebiliriz. Gece gündüz haberleri size ulaştırmak için çabaladı. Mesut'un bu çabası aslında hayatının her alanında vardı. Mesut daha 8 yaşında yetim kalmış, çocuk yaşta 5 sene kanserle mücadele etmiş, Arel Üniversitesi Psikoloji bölümünde okurken maddi zorluklar çekmiş, bütün problemlere rağmen hayatını barışa adamış biri.. Mesut aslında bizden, sizden biri...

Mesut sadece Ötekilerin Postası için emek harcamıyor, aynı zamanda Antep İHD için de çabalıyordu.

Kısacası Mesut, bu ülkenin özetiydi. Mesut şimdi Aziz Güler'in resmini paylaştığı için terör propagandası yaptığı gerekçesi ile tutuklandı. Belki bilmezsiniz Mesut ve Aziz eski arkadaşlar... Onların dostlukları da hayatları gibi güzel...

Mesut için bir şeyler yapmak gerekiyor. Bundan sonra hangimizi tutuklarlar bilemiyoruz, ancak onurumuzla mücadele etmemiz için hala nefes alabiliyoruz.

Mesut Aslan serbest bırakılsın!

Ötekilerin Postası

Son Güncelleme: 05.08.2017 11:46
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.