'Nar Ödülleri' sahiplerini buldu

Ötekilerin Postası tarafından düzenlenen 'Nar Ödülleri' sahiplerini buldu...

 'Nar Ödülleri' sahiplerini buldu

Ötekilerin Postası tarafından düzenlenen"Nar Ödülleri" sahiplerini buldu. Ödüller, Gezi direnişinde yaşamını yitirenler, Cumartesi Anneleri ve Pınar Selek'e gitti. 

Sosyal medya üzerinden yayın yapan Ötekilerin Postası tarafından bu sene ilki düzenlenen 1. Nar Ödülleri gecesi dün Garajistanbul'da düzenlendi.

"Gösterilmeyeni göstermek, duyurulmayanı duyurmak ve daha özgür bir gelecek için emek verenleri selamlamak, onlara yalnız olmadıkları mesajını iletmek“ sloganıyla düzenlenen gecede açılış konuşmasını Sırrı Süreyya Önder yaptı.

Süreyya Önder, "Ötekilerin Postası konuşulacaksa internetin insan üzerindeki etkisi konuşulmalı. İletişimsel bir mevziyi mücadeleyi yükseltmek için kullandık, bu bir başarıdır. Sosyal medya iktidarın baskısını üzerimizden atma alanıdır" dedi. Ayrıca Kürt sayfalarına yönelik Facebook sansürünün devam ettiğini anımsatan Önder, bu tür sansürlere ve yasaklamalara karşı çıkmaları gerektiğini kaydetti.

Açılış konuşması ardından ödül törenine geçildi.

Yaşayan Nar Ödülü, Gezi direnişinde yaşamını yitirenlere verildi.

Gezi Parkı'nda yaşamını kaybedenlerin ailelerine ödülleri jüri başkanı gazeteci-yazar Can Dündar tarafından verildi. Ali İsmail Korkmaz, Ethem Sarısülük, Abdullah Cömert, Ahmet Atakan, Medeni Yıldırım ve Mehmet Ayvalıtaş'ın aileleri törene katılırken, hasta olan Hasan Ferit Gedik'in dedesinin mesajı okundu. Aileler sahnede yerini alırken katılımcılar tarafından dakikalarca alkışlandı.

Nar Taneleri Ödülü, 1995'ten beri her Cumartesi oturma eylemi düzenleyerek gözaltında kaybolan yakınlarınlarını ve faili meçhul cinayetlere kurban giden yakınlarının faillerini arayan Cumartesi Anneleri'nin oldu.

Cumartesi annelerine ödüllerini Taksim Dayanışmasından mimar Mücella Yapıcı verdi. Cumartesi Anneleri adına Hasan Ocak'ın kardeşi Maside Ocak, Hüseyin Taşkaya'nın eşi Sultan Taşkaya ve kızı Serpil Taşkaya ile Fehime Tosun'un kızı Besna Tosun aldı.

Nar Çiçeği Ödülüne ise sosyolog yazar Pınar Selek layık görüldü.

Pınar Selek'in ödülü AMARGİ kurucularından yazar Esmeray tarafından Seyda Selek'e verildi. Pınar Selek ödül törenine skype aracılığıyla katıldı. (ANF)

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2013, 10:42
YORUM EKLE