Namık Durukan'dan 'İmralı Zabıtları' açıklaması geldi

Durukan: Notları ne bir vekilden ne bir çaycıdan ne de...

Namık Durukan'dan 'İmralı Zabıtları' açıklaması geldi

Çok tartışılan “İmralı Zabıtları” haberinin muhabiri Namık Durukan, İMC TV’de yayınlanan Günsonu programına konuk oldu. Şafak Timur’un sorularını yanıtlayan Durukan, "BDP haber yayınlandıktan sonra haberle ilgisi olmayan bir basın çalışanını işten çıkardı," dedi.

"NOTLARI NE BİR VEKİLDEN, NE ÇAYCIDAN, NE DE..."

Durukan görüşmeye dair notları, “Ne milletvekilinden aldım bunu, ne fotokopiciden, ne çaycıdan, böyle bir şey asla yok, ne MİT’ten aldım” dedi.

"VİCDAN AZABI DUYUYORUM"

Milliyet gazetesi Ankara muhabiri Durukan olaya ilişkin olarak, "BDP'nin soruşturması sonucu ilgisi alakası olmayan basın bürosundaki arkadaş ve yine dışarıdan bir gazeteci arkadaş işlerinden oldular. Bunlarla ilgili gerçekten vicdan azabı duyuyorum ben ilgim alakam olmamasına rağmen" dedi.

"BU BİR GAZETECİLİK BAŞARISI"

Haber için, “Süreci sabote etmek için yapmadım, halkın bilgi alması gerektiği için yaptım” diyen Durukan, "Notların sızması söz konusu değil, bu bir gazetecilik başarısıdır" diye konuştu.

"BUNDAN SONRA, BU TİP DURUMLARDA GAZETECİLERİN İŞİ ZOR"

Durukan notlara sonradan eklemeler yapıldığına dair iddiaları da kesin bir dille reddetti.

Durukan,“Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki notlarda bir kelime bile ekleme yoktur” dedi. Durukan’a göre “ İmralı zabıtları” haberinden sonra yaşananlar sebebiyle, bundan sonra benzer önemde belgelerin hem gazetecilerin eline geçmesi hem de yayınlanması artık daha zor hale geldi.

Durukan, haber yayınlandıktan sonra sahada çalışırken zorlanmaya başladığını da ifade etti.

"'İMRALI ZABITLARI' HABERİ SAYESİNDE KÜRTLERİN KAFASI NETLLEŞTİ"

Durukan’ a göre, “İmralı Zabıtları” haberi sayesinde, özellikle Kürtlerin kafaları Kürt sorunundaki sürece dair ve Öcalan’ın pozisyonuna dair netleşti. Durukan, “Herkesin kafası netleşti, bizzat Kürtlerin... Bunu rahatlıkla söyleyebilirim… Bölgeye gittiğimde ya da bana oradan gelen telefonlarda insanlar ‘çok iyi oldu bizim kafamız netleşti, en azından Öcalan’ın bu konudaki düşünceleri net olarak ortaya çıktı biz artık sürecin nasıl, ne şekilde ilerleyeceğini az çok fark ettik diyorlar” diye konuştu.

Durukan sürecin de, “İmralı zabıtları” haberindeki gibi ilerlediğini söyleyerek, “Bunun açıklanması belki tarafları rahatsız etti ama halkı tatmin etmiştir diye düşünüyorum” dedi.

Röportajın tamamına ulaşmak için tıklayınız.

Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2013, 01:02
YORUM EKLE