'Muhteşem Yüzyıl'a takipsizlik kararı

Soruşturma, 'hakaret suçu hayattaki kişilere karşı işlenebilir' denilerek sonuçlandı...

'Muhteşem Yüzyıl'a takipsizlik kararı

''Muhteşem Yüzyıl'' dizisinin yönetmenleri Yağmur ve Durul Taylan ile oyuncular Halit Ergenç ve Meryem Uzerli hakkında, Kanuni Sultan Süleyman'ın hatırasına hakaret ettikleri iddiasıyla yürütülen soruşturma takipsizlikle sonuçlandı.

SAVCILIĞA ŞİKAYETTE BULUNULMUŞTU

''Muhteşem Yüzyıl'' dizisindeki oyuncuların rollerinin tarihi aşağıladığını, o dönem yaşanmamış olayları olmuş gibi gösterdiğini, Kanuni Sultan Süleyman'ın karalanarak topluma yanlış tanıtıldığını ve tarihi değerlerin de ayaklar altına alındığını iddia eden Ömer Faruk Bildirici ve İnci Bildirici, dizinin yönetmenleri ile 2 oyuncusu hakkında soruşturma açılması ve yayından kaldırılması talebiyle savcılığa şikayette bulundu.

'HAKARET SUÇU ANCAK HAYATTA BULUNAN KİŞİLERE KARŞI İŞLENEBİLİR'

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma sonucunda, hakaret suçunun ancak hayatta bulunan kişilere karşı işlenebileceği, ölen kişiye yapılan hakarete ilişkin ise ikinci dereceye kadar yakınları ile eş ve kardeşlerinin şikayette bulunabileceği belirtildi. Ömer Faruk ve İnci Bildirici'nin, Kanuni Sultan Süleyman'ın hatırasına hakaret yapıldığı iddiasıyla ilgili şikayet ve yetkisinin bulunmadığı kaydedildi.

Dizinin tarihsel olaylardan ilham alınarak kurgusal nitelikte yazılan senaryoya göre hazırlandığı, filmdeki olayların kurgudan ibaret olduğu, bu açıdan suçun unsurlarının oluşmadığını ifade eden savcılık, film ve yapımlarla ilgili RTÜK'ün resen, şikayet ve ihbar üzerine kanunda belirtilen idari yaptırımları uygulayabildiğine dikkati çekti.

TAKİPSİZLİK KARARI

Savcılık, bu gerekçelerle dizinin yönetmenleri Yağmur Taylan ve Durul Taylan ile oyuncular Halit Ergenç ve Meryem Uzerli hakkında ''kişinin hatırasına hakaret'' suçundan yürütülen soruşturmaya takipsizlik kararı verdi.

Savcılığın kararında, daha önce de aynı yönde başka bir kişi tarafından yapılan şikayetle ilgili verilen takipsizlik kararı da yer aldı.

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2013, 20:48
YORUM EKLE