04 Haziran 2012 Pazartesi 21:44
İhsan Eliaçık'tan kürtaj yorumu

Son günlerde gündemde olan "Kürtaj" tartışması Diyanet İşleri Başkanı'nın açıklaması ile iyice alevlendi. İhsan Eliaçık konu ile ilgili görüşlerini Adilmedya'da değerlendirdi.

 

İşte o değerlendirme:

 

İslam’da kürtaj meselesi doğum kontrolü kapsamında değerlendirilir. Doğum kontrolü ise çeşitli biçimleriyle tartışılmıştır. Kürtajın yasak olduğuna dair açık bir ayet yoktur. Mezheplerde birbirinden farklı değişik görüşler vardır.

 

Bazılarına göre 40 gün, diğer bazılarına göre de 120 güne (4 ay) kadar aldırılabilir. Çünkü bu süreye kadar cenin, vücut organları oluşmadığı için henüz insan olmamıştır. Nitekim Hz. Ali, Mu’minun Suresinin 12-15 ayetlerinin açıklaması mahiyetinde “Bu yedi devre (120 gün) geçtiği halde cenine müdahale ‘ve’d (çocuğu diri diri gömme) olur” der.  Buradan 120 güne kadar kürtajın caiz olduğu görüşü çıkar. Haram olan bundan sonrasıdır.

 

İslam’da zaten doğum kontrolü vardır. “Azl” (rahime spermin gitmesine engel olmak) bütün yönleriyle üstelik sahabeler zamanında tartışılmış ve birçok sahabe bunu uygulamıştır. Fıkıh kitapları bu konuda çok zengin bir tartışma ve görüş zenginliğine sahiptir.

 

Durum buyken sanki bu konuda İslam’da tek bir görüş varmış gibi “Kürtaj haramdır” diye kestirip atmak doğru değildir. Üstelik bunu “Sultan”ın konuşmasından sonra ve onun “buyruğuna” dini kılıf bulurcasına yapmak siyasi mülahazaların etkisiyle dini görüş açıklamak manasına gelir. Kamuoyunu kürtaj tartışmalarıyla meşgul edip neyin götürüldüğüne bakılırsa bu tartışmanın neden köpürtüldüğü anlaşılabilir.

 

İslam’da mülkiyete konu olamayacak şey sadece insan bedeni değildir. Toprak, su, ateş, madenler, arsalar vs. hepsi Allah’ın mülküdür ve kişilere ait olamaz.

 

Kürtaj söz konusu olunca bedenin mülkiyetinden  bahsedenler neden hadsiz hesapsız servetler yığılırken mülkün Allah’a ait olduğunu akıllarına getirmiyorlar.

 

İslam’da içtihat özgürlüğü ve zenginliği vardır. İslam’ın kilisesi olmadığı gibi, din adamları sınıfı da yoktur. İnsanlara sanki bu konuda tek bir görüş varmış gibi, üstelik de “sultanın” direktifi doğrultusunda dini görüş dayatmak kesinlikle tasvip edilemez.

 

www.adilmedya.com

 

Son Güncelleme: 05.06.2012 18:30
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.