"Gazetecilik suç değildir" demek için 1 Mayıs’a

Türkiye Gazeteciler Sendikası 1 Mayıs kutlamaları için açıklama yaparak gazetecileri alanlara çağırdı

"Gazetecilik suç değildir" demek için 1 Mayıs’a

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) son bir haftada yaşanan basın özgürlüğü ihlallerine tepki gösterdi. 

‘GAZETECİLİK SUÇ DEĞİLDİR’

TGS ayrıca 1 Mayıs öncesi yaptığı açıklamasında “Gazetecilik suç değildir demek için 1 Mayıs’a” dedi. TGS açıklamasında son dönemde gazeteciler üzerindeki baskıları ise şöyle sıraladı: “Türkiye basın özgürlüğü sıralamasında 151. sıraya gerilerken cezaevindeki gazeteci sayısı da 33 oldu. Daha dün iki gazeteci iki yıl hapis cezası aldı. Charlie Hebdo’nun kapağını köşelerine koydukları için ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik’le suçlanan Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Hikmet Çetinkaya ve Ceyda Karan iki yıl hapis cezasına çarptırıldı.

"Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat ve Eski Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Vural Nasuhbeyoğlu hakkında internet sitesinde çıkan bir haber nedeniyle ‘Terör örgütü propagandası yapmak’, ‘Suçu ve suçluyu övmek’ten dava açıldı. Haber yapmanın suç haline getirildiği ülkemizde Kürt gazeteciler her zamanki gibi hedefte. Dicle Haber Ajansı çalışanı 10 gazeteci tutuklanarak cezaevlerine konuldu. Bölge illerinde çalışan gazeteciler gerçekleri halka ulaştırmak isterken terör örgütü propagandasıyla suçlanır hale geldi. RTÜK’ün FOX TV, Hayat TV, Can Erzincan TV, Jiyan TV, Özgür Gün TV, Azadi TV ve Hotbird uydusundan yayın yapan imc TV’yi kapatmaya yönelik girişimlerde bulunduğuna dair açıklamalar yapılıyor”

Sendika “TGS olarak tüm medya çalışanlarını mesleğimize ve halkın haber alma hakkına sahip çıkmak için 1 Mayıs’ta alanlara çağırıyoruz” dedi.

‘SOMUT ADIMLAR ATILSIN’

TGC Yönetim Kurulu, ülke gündeminde sadece bir haftada gerçekleşen gazetecilere yönelik tehdit, saldırı, hapis cezası ve sınır dışı olaylarına dikkat çekerek bir açıklama yaptı. Açıklamada “Halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkını engellemeye yönelik bu olaylar; çağdaş demokratik ülkelerde yaşanmaz. İktidardan basın ve düşünceyi ifade özgürlüğü konusunda somut adımlar atmasını talep etmeye devam ediyoruz” denildi.

TGC açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Türkiye basın ve düşünceyi ifade özgürlüğü ile  ilgili yine zor bir haftayı geride bıraktı.

Freedom House’un 2016 Basın Özgürlüğü Raporu'nda Türkiye, “basını özgür olmayan; 199 ülke arasında 156'ncı” sırada yer aldı.

Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Örgütü’nün yayımladığı 2016 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde ise Türkiye, 180 ülke içerisinde 149. sıradan 151. sıraya geriledi.

24 Nisan- Alman gazeteci Volker Schwenck İstanbul'dan Türkiye'ye giriş yapmak isterken Atatürk Havalimanı'nda 12 saate yakın alıkonulduktan sonra Kahire'ye geri yollandı. Alman Bild gazetesine çalışan Yunan fotoğrafçı Giorgos Moutafis, İstanbul Havaalanı'nda ülkeye sokulmayarak sınır dışı edildi.

Hollandalı gazeteci Ebru Umar "Cumhurbaşkanına hakaret"ten, gazeteci Ümit Zileli ise Diyarbakır Cezaevi müdürüne "işkenceci" dediği için gözaltına alındı. Ümit Zileli daha sonra serbest bırakıldı. Dicle Haber Ajansı muhabiri Bilal Güldem “örgüt üyesi olmak” suçlamasıyla tutuklandı.

25 Nisan - Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar, 17-25 Aralık fezleke ve soruşturmalarıyla ilgili köşe yazıları ve yazı dizisi nedeniyle çıkarıldığı İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan ile bazı iş insanlarına hakaret ettiği iddiasıyla 28 bin 650 TL adli para cezasına çarptırıldı.

26 Nisan- Özgür Gelecek gazetesi çalışanlarının evlerine polis baskını yapıldı. Baskınlarda gazetenin üç çalışanı gözaltına alındı.

27 Nisan- Adana’da günlük yayın yapan Ekspres Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı ve Sürekli Basın Kartı Sahibi Hakan Bülent Yardımcı kimliği belirlenemeyen bir kişinin saldırısına uğradı. Saldırının ardından Adana Numune Eğitim Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan Yardımcı, taburcu edildi.

Gazeteci Hilmi Hacaloğlu, haber yapmak için gittiği Kilis’te polislerce durduruldu. Sarı Basın Kartı veya Valilik izni olmadan haber yapamayacağı söylendi. Kentte çekim yapabilmek için önce bir Emniyet amiriyle, sonra Güvenlik Şube polisleriyle, son olarak da Kilis Valiliği Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü’nden yetkiliyle görüşerek bir günlük çekim izni alabildi.

28 Nisan - Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo’nun 12 çizerinin katledilmesinin ardından çıkan özel sayısının kapağını dayanışma için köşelerine taşıdıkları için yargılanan Cumhuriyet Gazetesi Yazarları Hikmet Çetinkaya ve Ceyda Karan'a 2 yıl hapis cezası verildi.

Van’da yaşayan Finli yazar Taina Niemela, ‘ajanlık faaliyetinde bulunduğu’ gerekçesiyle gözaltına alındı. Yazar sınır dışı edildi.

RTÜK’ün Can Erzincan TV, imc TV, Jiyan TV, Azadi TV, Özgür Gün TV, Hayat TV ve Van TV’nin lisanslarını iptal edeceği iddiası CHP Milletvekili Barış Yarkadaş tarafındanTBMM gündemine taşındı. RTÜK’ten yapılan açıklamada, konunun Üst Kurul’un gündemine gelmediği ve görüşülmediği belirtildi.

TBMM'de milletvekilleri dokunulmazlık görüşmeleri, yer kavgası nedeniyle başlayamadı. Kavganın ardından salona polis girdi. Polis gazetecileri zorla dışarı çıkardı.

Haber takibi için Silopi ilçesine gelen Alman Haber Ajansı muhabiri Uygar Önder Şimşek, ‘görüntü ve fotoğraf çekmek yasak' denilerek ilçe dışına çıkarıldı.

Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Vural Nasuhbeyoğlu, hakkında 'terör örgütü propagandası iddiasıyla dava açıldı.

TGC Bu gelişmelerin Türkiye’nin gündeminde sadece bir haftaya sığdığına dikkat çekerek “Halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkını engellemeye yönelik bu olaylar çağdaş demokratik ülkelerde yaşanmaz.” dedi. TGC açıklamasını şöyle sonlandırdı: “İktidardan halkın haber alma hakkı ile basın ve düşünceyi ifade özgürlüğü konusunda somut adımlar atmasını talep etmeye devam ediyoruz.”  

(Kaynak: Evrensel)

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2016, 18:17
YORUM EKLE