Economist'ten Türkiye özel eki: 'Erdoğan'ın yeni sultanlığı'

Economist'in Türkiye özel ekinde ekonomiden dış politikaya, Kürt sorunundan artan milliyetçiliğe, Türkiye'nin mevcut durumunu değerlendiren sekiz makale yer alıyor

Economist'ten Türkiye özel eki: 'Erdoğan'ın yeni sultanlığı'
İngiliz haftalık Economist dergisi, bugün yayınlanan basılı sayısında Türkiye özel eki yayınladı. Ekte ekonomiden dış politikaya, Kürt sorunundan artan milliyetçiliğe, Türkiye'nin mevcut durumunu değerlendiren sekiz makale yer alıyor.

Özel ekin "Erdoğan'ın Yeni Sultanlığı" başlığını taşıyan başyazısı, AKP'nin göreve geldiği 2003 yılından bu yana Türkiye'de yaşanan siyasi, sosyal ve ekonomik değişimleri özetliyor. İstanbul'un Boğaz'dan görünüşünü tasvir ederek başlayan makalede, şehrin dört bir yanında bir inşaat ve yeniden yapılanma çalışması olduğu belirtildikten sonra özellikle Çamlıca Tepesi'ne yapılmakta olan camiye dikkat çekiliyor.

Tamamlandığında buranın Türkiye'nin en büyük ibadet yeri olacağı belirtilen Çamlıca Cami ile ilgili şu yorum yer alıyor: "Caminin büyüklüğü ve sembolizmi, tek bir adamın, Recep Tayyip Erdoğan'ın vizyon ve iradesini yansıtıyor. Yaklaşık 20 yıl önce Belediye Başkanı olan Erdoğan da, ülke siyasetinin üzerinde böyle sivriliyor."
KÜRT SORUNU VE EKONOMİK PROBLEMLER

Economist, 2023’e uzanan süreç içerisinde Erdoğan'ın karşısında özellikle Kürt sorunu ve ekonomik problemler olduğuna dikkat çekiyor:

"Hükümet ile PKK arasındaki barış görüşmelerinin çökmesi, ülkede daha çok kan döküleceğini gösteriyor. (...) Erdoğan aynı zamanda eknomik anlamda da ters rüzgarlarla karşı karşıya. (...) Türkiye ekonomisi eskiye nazaran güçlü ama asıl sorun hükümetin iyi gidişat hep devam edecekmiş gibi hareket etmesi."

Economist'e göre Türkiye ciddi bir politika değişikliğine gitmediği sürece, ekonomi düşük performans sergilemeye devam edecek.

Economist'in Türkiye özel ekinin başyazısı şöyle son buluyor:
"Türkiye'nin, hala hakimiyet hırsıyla hareket eden liderleri, içerideki çatlakları onarmak için yeterli çabayı göstermiyor. Kürt sorunu ve ekonominin dış şoklara karşı kırılganlığı, ufukta büyük bir tehlike olarak kendini gösteriyor. AKP'nin muhaliflere karşı tahammülsüzlüğüyle birlikte Erdoğan'ın sert tavrı, daha çok soruna işaret ediyor."

(Kaynak: BBC Türkçe)

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2016, 09:44
YORUM EKLE