Başbakan Finlandiyalı gazeteciye de çattı

Erdoğan, gazetecinin 'öğrenci evleri' sorusunu, 'birileri herhalde özel olarak görevlendirmiş' diyerek yanıtladı...

Başbakan Finlandiyalı gazeteciye de çattı

Finlandiya'da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya Başbakanı Jyrki Katainen ile düzenlediği ortak basın toplantısının ardından, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Finlandiyalı bir gazeteci Başbakan'a aksanlı Türkçesi ile öğrenci evi açıklamalarını sordu.

Erdoğan gazeteciye tepki göstererek, ''Değerli arkadaşımı birileri herhalde özel olarak görevlendirmiş. Öyle anlıyorum'' ifadesini kullandı.

Başbakan Erdoğan, gazetecinin, "Türkiye'de bazı kesimlerin son günlerde artan bir rahatsızlığı var. Öyle bir iddia var ki siz ve Hükümetiniz insanların özel hayatına daha fazla müdahale ediyorsunuz, hatta hayat tarzına müdahale etmek üzeresiniz. Son örnek, kız erkek öğrencilerin oturma koşulları. Böyle bir müdahaleye neden gerek görüyorsunuz?" sorusu üzerine ise şunları kaydetti:

"Değerli arkadaşımı birileri herhalde özel olarak görevlendirmiş öyle anlıyorum. Çünkü 11 yıldır başbakanım, 4,5 yıl belediye başkanlığım var, biz kimsenin özel hayatına bugüne kadar müdahale etmiş değiliz. Eğer birilerinin özel hayatına müdahale etmiş bir iktidar olmuş olsaydık, Türkiye'de iki kişiden bir kişinin oyunu almazdık. Bu konuda bizim en büyük teminatımız halkımızdır. Üç dönemdir oyları arta arta yükselen bir iktidar olarak şu anda geldiğimiz nokta bunun teminatıdır.

Halkımızın özel yaşamı, özel hayatı bizim teminatımız altındadır. Meşru hayat vardır gayrimeşru hayat vardır. Bu noktada da tabii ki ülkemizde bizim üzerimize düşen görevler vardır. Bu görevler de yasalarla bellidir. Yasalar bize hangi görevi verirse o görevler çerçevesi içerisinde adımlarımızı atarız."

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2013, 14:50
YORUM EKLE