29 Ocak 2013 Salı 21:33
AİHM Türkiye'yi gazete sansürlemekten mahkum etti

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 2008-2009 yılları arasında değişik tarihlerde yayınları yasaklanan veya toplatılan 6'sı haftalık 3'ü günlük 9 gazetenin sahipleri, genel yayın müdürleri ve yazı işleri müdürleri tarafından açılan davalarda kararını açıkladı.

Basım ve dağıtım durdurma kararlarını Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin ifade özgürlüğüyle ilgili 10. maddesine aykırı bulan AİHM, gazetelere yönelik bu tür yasaklamaları "demokratik bir toplumda gereksiz" ve "sansür" olarak tanımladı.

AİHM, 20 Ekim 2009 tarihli Ürper kararına da atıfta bulundu. Kararda, "AİHM, gazete yayınlarının durdurulmasına yönelik kararların önleyici etkisinin, başvuranların ileride benzer makale ve haberler yayımlamasını engellemek ve mesleki faaliyetlerini aksatmak için üstü kapalı bir yaptırım anlamına geldiği sonucuna varır. AİHM, yerel mahkemelerin, kısa süreliğine de olsa, davacı gazetelerin basım ve dağıtımlarını durdurarak kendilerine verilen sınırlı takdir marjını aştığı ve basının demokratik toplumun gözlemcisi rolünü gerekçesiz bir şekilde sınırlandırdığı sonucuna varır. 3713 No'lu Kanun'un 6/5 maddesi temel alınarak gazetelerin tamamının ileriki basımlarını yasaklamak, demokratik bir toplumda 'gerekli' olan sınırlama kavramını aşmış ve sansürle aynı anlama gelmiştir" hükmünde bulunmuştu.

Türk hükümeti, karar gereği, "Bağımsız Demokrasi Sosyalizm İçin Yürüyüş", "Ezilenlerin Sosyalist Alternatifi Atılım", "Özgür Mezopotamya", "Günlük", "Siyasi Alternatif", "Özgür Görüş", Süreç", "Rojev" ve "Demokratik Açılım" adlı gazetelere toplam 13 bin 500 Euro manevi tazminat ve masraf ödeyecek. (ETHA)

Son Güncelleme: 30.01.2013 14:02
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.