31 Mayıs 2015 Pazar 16:15
Videolu anlatım ile: 'İnterseks Nedir?'

İnterseks nedir? Bianet'e konuşan İnterseksüel Şalala'nın blogunun kurucusu ve yazarı olan Tuna, interseksüalitenin, "birden fazla biyolojik durumun tanımlandığı bir şemsiye gibi" olduğunu belirtmektedir. Farklı genital organlar, üreme organları ve/veya farklı kromozomlara sahip insanları kapsayan biyolojik bir durumdur.

Tek tip bir "interseks beden" yoktur. Her interseks bireyin kendine özgü özellikleri vardır. İnterseksüalite her zaman bedensel olarak görünür bir durum da olmamaktadır. Kişi doğum yapmaya karar verdiğinde ya da bunun gibi durumlarda farkedilebiliyor.

Dünya nüfusunun yüzde 1.9'unu interseks bireyler oluşturuyor. Bu veri, sadece kliniklere başvurmuş interseks bireyleri kapsadığından, gerçek rakamın çok daha yüksek olduğu düşünülüyor. Yine de bu oran, interseksüalitenin kızıl saç kadar yaygın bir durum olduğunu gösteriyor.

Inter/Act'ın hazırladığı "İnterseks Nedir?" videosu da sorunun yanıtını veriyor. Türkçe altyazılı videonun çevirisini Çağla Altıntaş yaptı.

İşte o video:

İnterseks Nedir?

Inter/Act gençlerinin hazırladığı "İnterseks Nedir?" videosu Türkçe altyazı ile karşınızda! Yaygınlaştıralım! Alt yazıyı hazırlayan Cagla Altintas arkadaşımıza çok çok teşekkür ederiz :) (sağ alttaki HD butonu ile görüntüyü netleştirebilirsiniz)

Posted by Interseks türkiye on 30 Mayıs 2015 Cumartesi

Son Güncelleme: 31.05.2015 16:17
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.
Avatar
intersexual shalala 2015-05-31 22:08:31

videonun daha net bir halini youtube'a da yükledik, güncellerseniz çok seviniriz: https://www.youtube.com/watch?v=qk3vafh0r7q

Avatar
intersexual shalala 2015-05-31 22:09:25

bu da bugün eklediğimiz yeni altyazılı videomuz: https://www.youtube.com/watch?v=ok--pkdgt24

ilginize çok teşekkürler :)

Avatar
Cagla @intersexual shalala 2015-06-01 01:10:26

"video kullanılamıyor" diyor.