02 Şubat 2015 Pazartesi 12:04
Transfobik hamama ayrımcılık cezası

İstanbul LGBTİ aktivisti trans kadın Ebru Kırancı’yı, “Sizin gibi dönmeleri almıyoruz, kendi hamamınıza gidin” diyerek hamama almayan işletmeciye ayrımcılık suçundan ceza verildi.

LGBTİ örgütlerinin protestolarına şahit olan transfobik Galatasaray Hamamı’na ayrımcılık suçundan para cezası verildi. Kaos GL’nin haberine göre; İstanbul LGBTİ aktivisti Ebru Kırancı’yı hamamına almayı reddeden ve Kırancı’ya hakaret eden hamam işletmecisi ayrımcılık suçundan 3 bin TL para cezası aldı.

NE OLMUŞTU?

Ebru Kırancı 26 Aralık 2013 günü Maria Binder ile birlikte Galatasaray Hamamı’na gitmiş ve pembe kimliğini göstermesine rağmen hamam işletmecisi tarafından “Sizin gibi dönmeleri almıyoruz, kendi hamamınıza gidin” ifadeleriyle hamamdan kovulmuştu.

Yaşanan transfobik ayrımcılığın ardından LGBTİ örgütleri de hamam önünde bir protesto eylemi gerçekleştirmiş, “Transfobik hamam istemiyoruz” demişti.

DAVA SONUÇLANDI

Kırancı’nın avukatı Eren Keskin vasıtasıyla bulunduğu suç duyurusunun ardından başlayan dava ise sonuçlandı. Hakim Gönül Doğan, ayrımcılık suçunu işlediği için işletmeciyi 150 gün adli para cezasına mahkum etti. Bunu da 3 bin TL para cezasına çeviren Hakim Doğan, beş yıllık denetimli serbestlik uygulaması koyarak, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına hükmetti.

Son Güncelleme: 02.02.2015 12:08
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.