08 Aralık 2015 Salı 19:58
Amsterdam'da LGBTİ mültecilere ayrı barınma merkezi oluşturuldu

Hollanda'nın Amsterdam Belediyesi, artan taciz ve baskılar nedeniyle eşcinsel mülteciler için ayrı bir barınma merkezi oluşturdu.

Hükümet, "ayrımcılık" gerekçesiyle bu uygulamaya karşı. Ancak, sorunun ciddi boyutlara ulaşması üzerine eşit haklardan sorumlu Bakan Jet Bussemaker de bu uygulamaya destek verdi.

Hollandalı bakan, LGBT mültecilere yönelik taciz ve baskıların kaygı verici boyutta olduğunu açıkladı. Bu nedenle, belediyelere mektup yazarak LGBT bireylerin güvenliği konusuna daha fazla ilgi göstermelerini istedi.

Hollanda Eşcinsel Örgütü (COC) özellikle İran, Irak ve Suriye kökenli eşcinsel mültecilerin, kamplarda ciddi taciz ve tehditle karşı karşıya olduklarını açıkladı.

'HÜKÜMET ÖNCE KARŞI ÇIKTI'

Örgüt, Hollanda hükümetinden LGBT üyeleri için ayrı bir barınma merkezi oluşturmasını istedi. Ancak hükümet, eşcinselleri "damgalama" anlamına gelebileceği gerekçesiyle bu öneriyi reddetti.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile göç ve uyumdan sorumlu Başbakan Yardımcısı Lodewijk Ascher de ayrı barınma merkezi fikrine karşı çıktılar. Bunun yeterli bir çözüm olmayacağını savundular.

Ancak eşcinsel mültecilere yönelik taciz ve saldırlardaki artış üzerine Amsterdam Belediyesi, ayrı bir barınma merkezi oluşturdu.

LGBT üyesi mülteciler, Veilige Haven (Güvenli Liman) adlı yardım kuruluşunun gözeyiminde güvenli bir merkeze yerleştirilmeye başlandı. Bu kuruluş, çok kültürlü geçmişe sahip eşcinsellerin sorunlarının çözümü konusunda çalışmalar yapıyor.

Eşit haklardan sorumlu Bakan Bussemaker de, belediyelerden eşcinsel mültecilerin güvenliği konusunda daha dikkatli olmalarını istedi.

Hollandalı bakan, Amsterdam Belediyesi'nin aldığı özel önlemlerin, diğer belediyelere de örnek olabileceğini belirtti. Baskı ve şiddet gören LGBT bireylerin geçici olarak daha güvenli bir yere konulması önerisinde bulundu.

Bakan Bussemaker de hükümetin diğer üyeleri gibi "ayrı bir barınak" fikrine mesafeli yaklaşıyordu.

Bakana göre, herkes Hollanda'nın değerlerini kabul edip, LGBT bireylerin yaşamına saygı göstermek zorunda. Ancak bazı bölgelerde sorunun kaygı verici boyutlara ulaşması nedeniyle acil durum oluştuğunu belirten Bussemaker, ayrı barınak fikrine destek verdi.

Eşcinsel Örgütü COC'a göre ise, bu yaşananlar buzdağının sadece görünen yüzü ve mülteci kamplarında eşcinsellere yönelik saldırı ve baskılar "korkunç" boyutlarda. Ancak çoğu korktuğu için, bazıları da nereye başvuracağını bilmediğinden dolayı bu baskılar açığa çıkmıyor. (BBC Türkçe)

Son Güncelleme: 08.12.2015 20:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.
Avatar
dimitri 2015-12-08 21:20:30

lgbtt islamci devletlerden kaciyo pesinden gelenler paranin pesindeki sakali karisi carsafli gericiler. lgbt emniyete alinmali digerleri geri postalanmali.