05 Ekim 2012 Cuma 17:10
Ünlü oyuncular Ölüm Orucu’nda

Başrollerini Mete Horozoğlu, Hazar Ergüçlü, Didem Balçın, Ali Sürmeli, Uğur Çınar, Hakan Boyav, Musa Uzunlar ve Serkan Ercan'ın üstlendiği, Zübeyr Şaşmaz'ın ölüm oruçlarını anlatan “Açlığa Doymak” filmi 7 Aralık'ta vizyona giriyor.

 

Film, birbirlerinden farklı dünyalarda yaşayan üç insanın sıradan hayatlarının, ölümü dileyecek kadar büyük bir azaba dönüşmesini anlatıyor. Açlığa Doymak, "Ruhsal bir azap bedensel bir acıyla yenilebilir mi? İnsan en temel ihtiyacı olan yeme içme arzusunu bir amaç uğruna kesebilir mi" sorusuna cevap arıyor.

 

Filmin yapımcılığını ve yönetmenliği ZS Film Zübeyr Şaşmaz, senaryosunu Zübeyr Şaşmaz, Mustafa Çevik, görsel yönetmenliğini Goran Meceva, müziklerini usta sanatçı Erkan Oğur, sanat yönetmenliğini ise Fırat Yünlüel üstlendi.

 

Filmde başrollerinde Mete Horozoğlu (Eyüp), Hazar Ergüçlü (Sena), Didem Balçın (Burcu), Ali Sürmeli (Ahmet), Uğur Çınar (Mustafa), Hakan Boyav (Dursun), Musa Uzunlar (Serdar), Serkan Ercan (Bayram) yer alıyor.

 

Açlığa Doymak, uzun bir araştırma sonrasında 5 haftalık bir sürede, İstanbul'un Taksim, Galata, Balat, Fatih gibi farklı Semtlerde otuzdan farklı mekanda çekildi.

 

Filmin makyajları için ise İngiliz plastik makyöz ekibi Steve Painter ve Simon Rose ile özel çalışma yapıldı. Filmin afişi Amerika’da sinema fragman ve afiş yapan Göktuğ Sarıöz’ün imzasını taşıyor. Sarıöz, film için tarafından yirmiden fazla afiş tasarlandı.

 

Filmin yapımcısı, yönetmeni ve senaristlerinden Zübeyr Şaşmaz film hakkında şöyle konuştu: İlk gençlik yıllarımda medyadan takip edebildiğim kadarıyla öğrendiğim ölüm oruçları beni derinden etkilemişti. Bu durumu tasavvufta yer alan kırk gün halvete girerek arınma isteğiyle zihnimde karşılaştırmıştım. Bir yandan da etrafımda gördüğüm bazı insanların güzelleşme çabaları bende bu filmin ana fikrini oluşturdu. Yaşadığımız dünyanın doyumsuzluğu insanları duygusal bir açlığa ve yalnızlığa itmekte. Bununla birlikte görüp irdelediğim bireylerin kendilerini ötekileştirmeleri ve bu ötekilerin zamanla sıradanlaşmış bir kibre dönüşmesi düşüncelerini de filmde anlatmaya çalıştım. Bu filmin yazılması yaklaşık beş ay kadar sürdü. İlk yazılmasının üstünden defalarca birçok kere üstünden geçip son halini verdik. Üçlemenin ilk filmi olan daha çekmemiş olduğum kök ve dalın yazım sürecinden sonra (bir yıl kadar sürdü) bu fikir oluşmaya başladı.

Son Güncelleme: 06.10.2012 12:52
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.