Oscar adayları açıklandı
Bu yıl da en iyi film dalında toplam 10 film yarışacak. Zoraki Kral 12 dalda aday olarak başı çekiyor.

Oscar adaylıklarında başrolünde Colin Firth'in oynadığı "King's Speech" 12 dalda aday olarak başı çekiyor.  Babasının katilin peşine düşen, genç bir kızın hikayesini anlatan Western yeniden yapımı olan Cohen Kardeşler'in filmi "True Grit", 10 adaylıkla King's Speech'i takip etti.
Bilimkurgu-gerilim filmi Inception (Başlangıç) ve Facebook'un kuruluş hikayesini anlatan David Fincher filmi The Social Network (Sosyal Ağ), ise sekiz kategoride aday gösterildi.
En İyi Erkek ve En İyi Yardımcı Erkek oyuncu adayları arasında Oscar heykelciğine en yakın isimler sırasıyla, bu yıl Altın Küre alan İngiliz aktör Colin Firth ve ABD'li aktör Christian Bale olarak gösteriliyor.
Kadın adaylardaysa En İyi Kadın ve En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu kategorisindeyse, her ikisi de Altın Küre alan oyuncular The Kids Are All Right'tan Annette Bening ve Black Swan'dan (Siyah Kuğu)Natalie Portman en güçlü isimler olarak gösteriliyor.
Bu yılki Altın Küre ödüllerinde En İyi Yönetmen ödülünü alan usta yönetmen David Fincher'ın Akademi'den de zaferle ayrılacağı konuşuluyor.
Sinema dünyasının en prestijli ödülleri Oscar'ın adayları açıklandı. Oscar töreni 27 Şubat'ta sahiplerini bulacak.
Başlıca kategorilerdeki Oscar adayları şöyle:
 
En İyi Film:
 
The Social Network
Black Swan
King Speech
The Fighter
Inception
The Kids are All Right
127 Hours
Toy Story 3
True Grit
Winter's Bone
 
En İyi Yönetmen:
 
Darren Aronofsky
David O. Russell
Tom Hooper
David Fincher
Coen kardeşler
En İyi Kadın Oyuncu adayları:
Annette Bening, "The Kids Are All Right";
Nicole Kidman, "Rabbit Hole";
Jennifer Lawrence, "Winter’s Bone";
Natalie Portman, "Black Swan";
Michelle Williams, "Blue Valentine."
En İyi erkek Oyuncu adayları:
Colin Firth, "The King’s Speech";
Jesse Eisenberg, "The Social Network";
James Franco, "127 Hours";
Javier Barden, "Biutiful";
Jeff Bridges, "True Grit."
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu adayları:
Amy Adams, "The Fighter";
Helena Bonham Carter, "The King’s Speech";
Melissa Leo, "The Fighter";
Hailee Steinfeld, "True Grit";
Jacki Weaver, "Animal Kingdom."
 
 
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu adayları:
Christian Bale "The Fighter"
John Hawkes "Winter's Bone"
Jeremy Renner "The Town"
Mark Ruffalo "The Kids Are All Right"
Geoffrey Rush "The King's Speech"
 
En İyi Animasyon:
How to Train Your Dragon - Chris Sanders and Dean DeBlois -
The Illusionist - Sylvain Chomet 
Toy Story 3 - Lee Unkrich
 
En İyi Görüntü Yönetimi:
Black Swan - Matthew Libatique
Inception - Wally Pfister
The King's Speech - Danny Cohen
The Social Network - Jeff Cronenweth
True Grit - Roger Deakins
 
En İyi Orijinal Senaryo:
Another Year: Mike Leigh
The Fighter: Scott Silver, Paul Tamasy, Eric Johnson
Inception: Christopher Nolan
The Kids Are All Right: Lisa Cholodenko, Stuart Blumberg
The King's Speech: David Seidler
 
En İyi Uyarlama Senaryo:
127 Hours (2010): Danny Boyle, Simon Beaufoy
Toy Story 3 (2010): Michael Arndt, John Lasseter, Andrew Stanton, Lee Unkrich
True Grit (2010): Joel Coen, Ethan Coen
Winter's Bone (2010): Debra Granik, Anne Rosellini
 
En İyi Kostüm Tasarımı:
Alice Harikalar Diyarında: Colleen Atwood
I Am Love: Antonella Cannarozzi
The King's Speech: Jenny Beavan
The Tempest: Sandy Powell
 True Grit: Mary Zophres
 
En İyi Müzik:
How to Train Your Dragon: John Powell
Başlangıç: Hans Zimmer
The King's Speech: Alexandre Desplat
127 Saat: A.R. Rahman
Sosyal Ağ: Trent Reznor ve Atticus Ross
En İyi Ses:
Başlangıç: Richard King
Oyuncak Hikayesi 3: Tom Myers ve Michael Silvers
Tron: Legacy:  Gwendolyn Yates Whittle ve Addison Teague
True Grit:  Skip Lievsay ve Craig Berkey
Unstoppable:  Mark P. Stoeckinger
En İyi Görsel Efekt:
Alice Harikalar Diyarında:  Ken Ralston, David Schaub, Carey Villegas, Sean Phillips 
Harry Potter ve Ölüm Yadigarları Bölüm 3: Tim Burke, John Richardson, Christian Manz, Nicolas Aithadi 
Hereafter: Michael Owens, Bryan Grill, Stephan Trojanski, Joe Farrell
Başlangıç: Paul Franklin, Chris Corbould, Andrew Lockley, Peter Bebb
Iron Man 2:  Janek Sirrs, Ben Snow, Ged Wright, Daniel Sudick
En İyi Makyaj:
Barney's Version: Adrien Morot
The Way Back: Edouard F. Henriques, Gregory Funk ve Yolanda Toussieng
The Wolfman: Rick Baker ve Dave Elsey
En İyi Ses Miksaj:
Başlangıç: Lora Hirschberg, Gary A. Rizzo ve Ed Novick
The King's Speech: Paul Hamblin, Martin Jensen ve John Midgley
Salt: Jeffrey J. Haboush, Greg P. Russell, Scott Millan ve William Sarokin
Sosyal Ağ: Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick ve Mark Weingarten
True Grit: Skip Lievsay, Craig Berkey, Greg Orloff ve Peter F. Kurland
hürriyet

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.