Malatya Film Festivali 9 Kasım'da başlıyor

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Malatya Uluslararası Film Festivali 9-15 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek. Festivalin bu yılki ana teması 'Ortadoğu ve Barış'.

Festival'de filmlerin yanı sıra, atölyeler, sergiler, panel ve söyleşiler de olacak.  .    

Ulusal ve uluslararası yarışma filmleriyle birlikte 140'a yakın filmin gösterileceği festivalde, gösterimlerin birçoğu yönetmen ve oyuncuların katılımıyla olacak ve  gösterimler sonrası söyleşiler gerçekleştirilecek.   

Festival 3. yılında, Türkan Şoray ve Kadir İnanır'a 'Onur Ödülü' verilecek; bir diğer "Onur Ödülü"nün ise 17 filme imza atmış ve hala çalışmalarına devam eden, Amerikan sinemasının bağımsız yönetmenlerinden biri olan John Sayles'a verileceği duyuruldu.    

"Yaşam Boyu Onur Ödülü" ve "Onur Ödülü" alacak olan sanatçılara ödülleri, 9 Kasım Cuma, 19.00'da Malatya Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenecek olan Festival Açılış Töreni'nde takdim edilecek.

Festivalin Uluslararası Yarışma Jüri Başkanlığını İranlı kadın yönetmen Tahmineh Milani üsteleniyor. Uluslararası Yarışma'nın diğer üyeleri ise senarist ve yönetmen Suha Arraf, sinema yazarı Esin Küçüktepepınar, sinema yazarı Aruna Vasudev ve Hamburg Film Festivali Direktörü Albert Wiederspiel.

Festivalin Ulusal Film Yarışması Jüri Üyeleri ise Biket İlhan, Fecir Alptekin, oyuncu Pelin Batu, yönetmen Mehmet Eryılmaz ve sinema yazarı Rasih Yılmaz.

 Ulusal Film Yarışması SİYAD Jürisi: Sadi Çilingir, M. Kerem Sanatel ve Orhan Ünser'den oluşuyor. (cnn)

Ulusal Uzun Metraj Yarışma kategorisinde yarışacak filmler şöyle:

_Ana Dilim Nerede? - Yön: Veli Kahraman

_Ateşin Düştüğü Yer - Yön: İsmail Güneş

_Babamın Sesi - Yön: Orhan Eskiköy, Zeynel Doğan

_Devir  - Yön: Derviş Zaim

_Ferah Feza - Yön: Elif Refiğ

_Lal Gece - Yön: Reis Çelik

_Şimdiki Zaman - Yön: Belmin Söylemez

_Tepenin Ardı - Yön: Emin Alper

_Yük - Yön: Erden Kral  

_Zerre - Yön: Erdem Tepegöz


Uluslararası Uzun Metraj Yarışma kategorisinde yarışacak filmler de şöyle:

_Beast Of Southern Wild - Düşler Diyarı - Yön: Benh Zeitlin  2012 (ABD)

_Behold the Lamb - Tanrı'nın Kuzusu- Yön: John Mcllduff 2011 (İngiltere)

_Bullhead - Taş Kafa  - Yön: Michael R. Roskam 2011 (Hollanda)

_Children of Sarajevo - Çocuklar - Yön: Aida Begiç  2012 (Bosna)

_God' Neigbours - Müfettişler - Yön: Meni Yaesh 2012 (İsrail)

_Infancia Clandestina - Kayıp Çocukluk  - Yön: Benjamin Avilla 2012 (Arjantin/İspanya/Brezilya)

_Monsieur Lazhar - Lazhar Bey - Yön: Philippe Falardeau 2011 (Kanada)

_Mustafa's Sweet Dreams - Mustafa'nın Tatlı Rüyaları - Yön: Angelos Abazoglu 2012 (Yunanistan/Fransa)

_No - No - Yön: Pablo Larrain  2012 (Şili)

_War Witch - Savaş Cadısı - Yön: Kim Nguyen  (Kanada) 2012

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.