05 Kasım 2016 Cumartesi 11:49
Lévy: Dünyanın Kürtlere borcunu ödemesinin vakti geldi

Peşmerge hakkındaki belgeseliyle gündeme gelen Fransız filozof ve yazar Bernard-Henri Lévy, Musul cephesini ziyaret etti. Lévy, "Dünya Kürtlere son derece adaletsiz davrandı... Umudum şu ki, dünya ilk kez Kürtlere borcunu ödeyecek" dedi. 

Çatışma bölgelerine yaptığı ziyaretlerle tanınan Fransız filozof ve yazar Bernard-Henri Lévy, “Dünyanın Kürtlere borcunu ödemesinin vakti geldi” dedi. Bu yılın başında Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne bağlı Peşmerge güçleri hakkında hazırladığı belgeselle dikkat çeken Lévy, Musul cephesini ziyaret etti. Lévy, ziyaretinin ardından Erbil merkezli Rudaw gazetesiyle yaptığı söyleşide gözlemlerini aktardı.

Cephede Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani’yle görüştüğünü aktaran Fransız filozof, peşmergenin IŞİD’e karşı savaşı hakkında, “Bunu hem Irak, hem uluslararası koalisyon, hem de dünya için yapıyorlar. Dünyayı IŞİD vebasından kurtamak için yapıyorlar” dedi.

‘BARZANİ’Yİ BİRAZ MELANKOLİK GÖRDÜM’

Lévy, Barzani’yle görüşmesi içinse, “Onda bir melaknoli hissettim çünkü dünyanın geriye kalanı için savaşıyor ve -bunu bana söylemedi ama- sanırım, halkının yaptığı fedakârlığı dünyanın anlayıp anlamadığını merak ediyor. Büyük ihtimalle bunu soruyor kendine… Dünyanın, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne medeniyet için yaptığı bu fedakarlığın ödülünü verip vermeyeceğini merak ediyor…” diye konuştu.

Barzani hakkında söylediklerinin kendi gözlemleri olduğunu vurgulayan Lévy, Kürt yönetiminin Musul’un IŞİD’den temizlenmesi sonrası bağımsız olmasını umduğunu söyledi. Lévy, “Çünkü dünya Kürtlere son derece adaletsiz davrandı. Dünya hiçbir zaman Kürtlere borcunu ödemedi. Umudum şu ki, dünya ilk kez Kürtlere borcunu ödeyecek” dedi.

Son Güncelleme: 05.11.2016 12:23
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.
Avatar
Abdullah 2016-11-05 15:06:52

bencede zamanı artık

Avatar
Murad Akıncılar 2016-11-07 06:55:56

bhl'ni̇n kürtler hakkinda ne söyledi̇ği̇ neden bi̇zi̇m i̇çi̇n bu kadar mühi̇m oluyor? üsteli̇k bu haberi̇ ki̇mi̇n yaptiği beli̇rsi̇z kaynağinin da müphem olmasi gi̇bi̇. barzani̇ mi̇ dünyanin geri̇ kalani i̇çi̇n savaşiyor? bhl bi̇r fi̇lozof ve yazar deği̇ldi̇r ortadoğu halklari, avrupadaki̇ göçmenler, magrep ülkeleri̇ndeki̇ i̇leri̇ci̇ler tarafindan taninan, li̇byada örtülü operasyon düzenleyen, gazzeni̇n bombalanmasini savunan, fi̇li̇sti̇n di̇reni̇şi̇ne defalarca hakaret eden bi̇r operasyon adamidir. bi̇r neo-con si̇yoni̇sti̇n kürtler arasinda taraf olmasi bi̇zi̇ neden sevi̇ndi̇rsi̇n onun kürtler derken ortadoğuda sadece i̇srai̇l i̇le arasi i̇yi̇ olan bi̇ri̇leri̇ni̇ kastetti̇ği̇ni̇ bi̇lmek i̇çi̇n bi̇raz avrupa neo-conlarinin ortadoğu poli̇ti̇kasindaki̇ hamleleri̇ni̇ i̇zlemek gerekli̇. sincar dosyasini taki̇p etseni̇z bi̇le bhl'ni̇n ne yapmak i̇stedi̇ği̇ni̇ anlarsiniz. ha bi̇r de bhl'yi̇ fransadaki̇ göçmenlere, sürgünlere sorun. bhl "kürt" demi̇ş bi̇z de sevi̇ndi̇ri̇k olacağiz öyle mi̇