09 Mayıs 2015 Cumartesi 22:47
Levent Üzümcü: Hükümetleri eleştirmek doğal bir haktır

Muhalif tavrı ile sosyal medyada düşüncelerini çekinmeden paylaşan İstanbul Şehir Tiyatroları oyuncusu Levent Üzümcü, tiyatrodan ihracı ve memurluk haklarının feshi istemiyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yüksek Disiplin Kurulu’na sevk edildi.

‘ELEŞTİRİ YASAKLANABİLECEK BİR ŞEY DEĞİLDİR’

Ezgi Görgü’nün Evrensel’de yayımlanan haberine göre, oyuncu Levent Üzümcü, ‘Hukuk karşısında atılmamı gerektirecek bir gerekçe yok, hukuk bağımsızlığını kaybetmiş bu ülkede’ diyerek bu yanlıştan dönülmesini umduğunu söyledi. İnsanların fikirlerini beyan etmelerinin yasaklanamayacağını vurgulayan sanatçı, ‘Eleştiri yasaklanabilecek bir şey değildir’ dedi.

Üzümcü şöyle devam etti: ‘İnsanın kendini yöneten bir hükümeti eleştirmek gibi doğal bir hakkı vardır. Çünkü hükümetlerin almış olduğu bütün kararlar bizim yaşantımızı doğrudan etkilemektedir ve biz eleştirme hakkına sahibiz.’

İki yıl önce gerçekleştirilen Sosyalist Enternasyonal İstanbul Toplantısında yaptığı konuşma, çeşitli gazete ve dergilerdeki röportaj ve görüşlerinin maaşlı bir birim tarafından raporlaştırıldığını geçtiğimiz günlerde Yekta Kopan’a açıklayan sanatçı Levent Üzümcü, tiyatro yönetmeliğinin değiştirilme amacının da sanata ve sanatçıya karşı keyfi bir tutum geliştirme olduğunu ve gözdağı vermek olduğunu belirtmişti.

Son Güncelleme: 09.05.2015 22:48
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.