11 Ocak 2016 Pazartesi 11:09
Kıbrıslı klasik gitar sanatçısı Ahmet Sönmezler’in ilk solo albümü yayınlandı

Kıbrıslı klasik gitar sanatçısı Ahmet Sönmezler, ilk solo albümü 'Koyunbaba'yı dinleyicileriyle buluşturdu.

Arizona Doktoralı genç müzisyen şimdiden dünya müzik listelerinde yerini aldı....

Sönmezler 'Koyunbaba' albümüyle dünya müzik listelerinde Ahmet Sönmezler’in başlangıç albümü “Koyunbaba” Itunes ve Spotify gibi birçok dijital ortamda satışa sunulurken A.K Müzik etiketiyle de tüm dünyada eş zamanlı olarak müzik severlerle buluştu.

Ahmet Sönmezler, uzun zamandır merakla beklenen ilk albümü Koyunbaba'da albüme ismini veren çok ünlü eserin yanı sıra klasik gitar repertuarının farklı dönem ve tarzlara ait önemli yapıtlarını seslendiriyor.

Carlo Domeniconi, Sergei Rudnev, Joao Pernambuco, Konstantin Vassiliev, Johann Anton Logy Heitor Villa-Lobos gibi bestecilere yer veren gitarist 'Katibim-Üsküdar'a Gider İken' düzenlemesiyle ve 'Uzun İnce Bir Yoldayım' varyasyonuyla aşina olduğumuz parçalara gitarıyla virtüöz dokunuşu getiriyor. Girne Amerikan Üniversitesi Müzik Öğretmenliği Bölüm başkanı olan Yrd. Doç. Dr. Ahmet Sönmezler,  albümde dinleyiciye sunduğu ifade gücü ve ton ile Kuzey Kıbrıs'ın duvarlarını, özünden ödün vermeden, adalı ruhuyla aşarak bir kez daha dünyaya açılıyor.

Ahmet Sönmezler Kimdir?

Doğu Akdeniz Üniversitesi Müzik Bölümü'nü birincilikle bitirdikten sonra Johns Hopkins Üniversitesi'nin Peabody Müzik Konservatuvarı'nda master; Arizona Üniversitesi Müzik Okulu'nda doktora derecelerini tamamlayan Ahmet Sönmezler, ünlü Berklee Müzik Okulu'ndan da Steve Vai Specialist sertifikası almaya hak kazandı. Akademik başarılarla başlayan müzikkariyerini çok sayıda konser ve festival performansıyla güçlendiren Ahmet Sönmezler sadece Kıbrıs'ta değil; dünyanın bir çok köşesinde müzik çevrelerinin dikkatini çekti. Avusturya'da Kammermusik Festival ve Summer Academy, İtalya'da CortonaContemporary Müzik Festivali ve Soundscape Festivali, Amerika Birleşik Devletleri'nde Tucson Spanish ve Flamenco Festivali ve Ikinci Uluslararası Tucson Gitar Festivalinde performanslar sergiledi. Sönmezler, USA Full Bright Komisyonu tarafından kurulan 'Cyprus Violin and Guitar Duo' oluşumuyla da Kıbrıs'ta birçok konserler verdi.

Yrd. Doç. Dr. Sönmezler, Mark Zanter’in "Character Pieces for Guitar", Luca Vanneschi’nin "Quattro Piccolli Pezzi Blu," ve David S. Lefkowitz’in "(Sur-)Real (Cine-) Music I: The Chase Through Escher's Metamorphosen" adlıeserlerini dünyaya ilk kez duyuran sanatçılardandır. Amerikalı meşhur besteci John A. Carollo “Fantasia and semi-Passacaglia for guitar” adlı solo klasik gitar eserini Ahmet Sönmezler’e hitaben bestelemiştir. Yrd. Doç. Dr. Sönmezler birçok dünyaca meşhur gitar sanatçısı ile masterclasslar yapmıştır. Bu sanatçılardan bazıları Rafael Aguirre, Lukasz Kuropaczewski, David Tanenbaum, Paul Galbraith, Eduardo Fernandez, Sergio Assad, Odair Assad, David Russell ve Manuel Barrueco’dur.

Sönmezler Suhr ve Hannabach gibi dünya markalarının da marka ön yüzüdür...

http://www.ahmetsonmezler.com

Son Güncelleme: 11.01.2016 11:10
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.