Kadıköy’deki Fikret Mualla heykeline saldırı iddiası

Ressam Fikret Mualla’nın Kadıköy Yoğurtçu Parkı’ndaki heykeli saldırıya uğradığı öne sürüldü

Kadıköy’deki Fikret Mualla heykeline saldırı iddiası

Usta Ressam Fikret Mualla’nın Kadıköy Yoğurtçu Parkı’ndaki heykeli saldırıya uğradı.

Park girişinde bulunan ve Fikret Mualla’nın İstanbul resimlerinden birinin anlatıldığı heykelin tuvalinin tekmeyle yere düşürüldüğü belirtiliyor.

Evrensel'de yer alan habere göre, Yoğurtçu Parkı’nda inceleme yapan Kadıköy Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Çetinkaya, sanata tahammülü olmayanların yakalanması için çalışacaklarını söyledi.

İhbar üzerine polis ekipleri de heykel çevresinde incelemelerde bulundu. Heykel çevresinde araştırma yapan polis, herhangi bir güvenlik kamerası olmadığını belirledi.

Kadıköy Belediyesi zabıta ekipleri ise gece geç saatte meydana gelen olayın zanlılarını belirlemek için çevrede araştırma yaptı.

Bu arada heykelin zarar verildiğini gören bazı semt sakinleri ise rüzgar nedeniyle de heykelin zarar görmüş olabileceğini savundu.

1903 yılında Kadıköy’ün Moda semtinde dünyaya gelen Fikret Mualla, çocukluk ve gençlik yıllarını burada geçirdi. Fikret Mualla’nın, 2012 yılında sanatçının Kadıköy tutkusunu dile getirmek için heykeltıraş Hüseyin Yüce tarafından yapılan heykelin önünde İstanbul’u anlatan resminin işlendiği tuval bulunuyordu.

Fikret Mualla’nın İstanbul eserlerinden birinin anlatıldığı tuvalin tahrip edilmesi tepkilere neden oldu.

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2016, 15:10
YORUM EKLE