Hollanda, Tokat'ta bulunan Van Gogh tablosunu Türkiye'den istedi

Vincent Van Gogh'un kayıp olduğu sanılan 'Yaşlı Adam Sopayla' tablosunu, Van Gogh Müzesi istedi

Hollanda, Tokat'ta bulunan Van Gogh tablosunu Türkiye'den istedi

Tokat’ta polis tarafından ele geçirilen ve Hollandalı ünlü ressam Vincent Van Gogh’un kayıp olduğu sanılan tablosunu, Van Gogh Müzesi istedi.

Tokat İl Emniyet Müdürü Fikri Yalman, Tokat’ta ele geçirilen ve Van Gogh’a ait olduğu sanılan tabloyla ilgili açıklamalarda bulundu. Hollandalı ünlü ressam Vincent Van Gogh’un ‘Yetim Adam’ serisi içerisinde yer alan ‘Yaşlı Adam Sopayla’ adlı eserin son durumu ile ilgili açıklamalarda bulunan Müdür Yaman, eserin şu anda Tokat Adliyesi'nde olduğunu söyledi.

HOLLANDA TABLOYU İSTEDİ

Hollanda’da bulunan Van Gogh Müzesi ile yazışmalar yaptıklarını söyleyen Müdür Yaman, “Bizden en son bunun röntgen filmini istediler. Röntgen filmini gönderdik. Fakat bu filmden orjinalliği anlamanın gerçek manada yeterli olamayacağını dile getirdiler. Çünkü Van Gogh’un bütün eserlerinde fırça darbesi ile resim yaptığı ifade edildi. Bizden tabloyu göndermemizi istediler. Ancak arkadaşlarımız tabloyu adliyeye teslim ettiler. Dolayısıyla bu süreçte şu anki aşamada Adalet Bakanlığı üzerinden veya Tokat Adliyesi üzerinden yürütülecek bir işlem. Artık bizim bu aşamadaki yetkimiz kalkmış durumda” dedi.

Tablonun gerçek olup olmadığının belirlenmesi için çalışmaların birkaç yıl sürebileceği öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2015, 22:02
YORUM EKLE