16 Kasım 2013 Cumartesi 12:12
 Gezi'yi destekleyen tiyatrolara destek yok

Kültür Bakanlığı bu yıl destek görecek özel tiyatroları açıkladı. 'Rekor destek' diye duyurulan liste, bugüne kadar verilen en büyük yardım. Ama, bakan tarafından üstü çizildiği söylenen tanınmış tiyatrolar bu listede yok.

Kültür ve Turizm Bakanlığınca, bugüne kadar bir sanat sezonu için dağıtılan en yüksek miktar olan 4 milyon 312 bin lira ödeneğin, bir sanat sezonunda desteklenen en fazla özel tiyatro sayısı olan 221 özel tiyatronun projesine verilmesi kararlaştırıldı.

Bakanlığın internet sitesinde yer alan açıklamada, 2013-2014 sanat sezonunda, özel tiyatrolara sağlanan yardımlar için bu zamana kadarki en yüksek başvurunun yapıldığı belirtildi. Başvuran özel tiyatro sayısının 390 olduğu bildirilen açıklamada, bunun 106'sının profesyonel, 47'sinin çocuk oyunu, 176'sının amatör ve 61'inin de geleneksel tiyatrolar kategorisinde bulunduğu vurgulandı.

Başvuruların, Bakanlık Müsteşarı Özgür Özaslan'ın başkanlığında, Müsteşar Yardımcısı Kemal Fahir Genç, Güzel Sanatlar Genel Müdür Vekili Dr. Murat Salim Tokaç, Devlet Tiyatroları Genel Müdür Vekili Mustafa Kurt, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dramatik Yazarlık-Dramaturji Anasanat Dalı Başkanı Prof. Dr. Semih Çelenk, oyun yazarları Refik Erduran ve Turgay Nar'dan oluşan Değerlendirme Komisyonu tarafından incelendiği ifade edildi.

Yapılan duyuruda değerlendirme Komisyonunca, Türk tiyatrosunu bütün yönleriyle desteklemek amacıyla, son yıllarda olduğu gibi Türk oyun yazarlarının eserlerine öncelik verildiği, profesyonel tiyatrolar kategorisinde yardım yapılması uygun görülen projelerden Türk oyun yazarlarına ait olanlarına bütçe imkanları çerçevesinde ek bir maddi katkı yapılması sağlandığı aktarıldı.

Profesyonel, çocuk, amatör ve geleneksel tiyatro kategorilerinde verilen yardımları alanlar arasında Genco Erkal ve Dostlar Tiyatrosu, Ferhan Şensoy’un Ortaoyuncular’ı, Destar Tiyatro ve Kumbaracı 50 yok.

Geçen ay Cumhuriyet gazetesinde çıkan bir haberde bu ve başka tiyatroların komisyondan geçmesine rağmen bizzat Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik tarafından Gezi olaylarını destekledikleri için üzerlerinin çizildiği söylenmişti. Komisyon üyelerinden Refik Erduran’ın da doğruladığı bilgi, listenin açıklanmasıyla kesinleşmiş oldu. (Radikal)

Son Güncelleme: 17.11.2013 13:32
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.