Doğum gününde Nâzım Hikmet pulu

Nilüfer Belediyesi, Nâzım Hikmet Türkiye tarihinde ilk kez kişisel pul da çıkardı

Doğum gününde Nâzım Hikmet pulu

Bursa’nın merkez Nilüfer Belediyesi, Dünya Şairi Nâzım Hikmet’in 114’üncü doğum yılında bir ilke imza attı.

Nâzım’ın 11 yıllık Bursa Cezaevi’ndeki günlerini anlatan ‘Bursa’nın Nâzımı’ belgeselini sevenleriyle buluşturmaya hazırlanan Nilüfer Belediyesi, şair için Türkiye tarihinde ilk kez kişisel pul da çıkardı.

Çağdaş Türkiye edebiyatının en önemli isimlerinden Nâzım Hikmet’in doğumunun 114’üncü yılında Nilüfer’de etkinlikler düzenlenecek. 

Nilüfer Belediyesi tarafından, Nâzım Hikmet’in doğum günü olan 14 Ocak günü düzenlenecek gecede dünya şairi anlamlı etkinliklerle anılacak.

Şairin kendi adını taşıyan kültürevindeki etkinlik, saat 18.00’de ‘Yapraklara Dallara’ adlı serginin açılışı ile başlayacak. Sergide Nâzım Hikmet’in Bursa Cezaevi’nde kaldığı yıllarda ürettiği yüzlerce şiirden seçkiler yer alacak.

Etkinlikte Nilüfer Belediyesi tarafından hazırlanan ‘Bursa’nın Nâzımı’ adlı belgesel ilk kez izlenime sunulacak. ‘Bursa’nın Nâzımı’ belgeselinde, Nâzım’ın 11 yıllık Bursa hapisliği süresince yanında olan insanların, tanıkların röportaj, anı ve belgelerine yer veriliyor.

İLK NÂZIM HİKMET PULU

Nilüfer Belediyesi Nâzım Hikmet’in mücadeleyle geçen hayatı ve eşsiz edebi kişiliğinin bir kez daha hatırlanması amacıyla Nilüfer Belediyesi, PTT iş birliğiyle Türkiye tarihinde Nâzım Hikmet adına ilk kişisel pulu çıkartıyor.

Fiyatı 1.40 TL olan bu çok özel pul ve ilk gün zarfları 14 Ocak günü Nâzım Hikmet Kültürevinde düzenlenecek gecede konuklara armağan edilecek.

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2016, 22:47
YORUM EKLE