'Çıplak elle enkaz kaldıranlar barışı inşa eder'

Şivan Perver Van depremiyle ilgili bir taziye mesajı yayınladı…

'Çıplak elle enkaz kaldıranlar barışı inşa eder'

Kürt sanatçı Şivan Perver Van'da meydana gelen deprem sonrası bir taziye mesajı yayınladı. Şivan Perver mesajında, bir kişi kurtarmak için çıplak elle enkaz kaldıranların memlekette barışı inşa edebileceğini bildirdi.

Şivan Perver’in açıklaması şöyle:

Van ve çevresinde meydana gelen depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah`tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. 

Van’lı kardeşlerimin durumu yüreğimi yakıyor, onların bütün acılarını paylaşıyorum. Lakin ne  kadar zor olsa da, umutlarını kesmesinler, yarınlar daha güzel olacak.

Kamu kuruluşlarının ve sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra, yürekli ve cesur insanlar hep beraber seferber olmuş, gece gündüz demeden belki bir kişiyi daha enkaz altından kurtarırız umuduyla çıplak elleriyle enkaz kaldırıyorlar. Bu kişilere sonsuz teşekkür ediyorum. Zira hiç bir şekilde ayrım yapmaksızın, tamamen önyargısız olarak, insanlığın gerektirdiği sıcaklığı ve kardeşliği taşıyorlar Van`a.

Öyle inanıyorum ki, memleketimizde barışı ancak bu anlayışla inşaa edeceğiz. Gelecekte sağduyulu bu insanların daha da güçlü, daha da fazla söz sahibi olmalarını diliyorum.

Güçlü olsunlar ki, yine son günlerde baş gösteren çirkin ve ırkçı söylemlerin sahibi bazı reytinge odaklanmış Barbi ve Kenlere karşı koyabilsinler. Burada beni endişelendiren husus ise, bu tür faşist söylemlerin halkın bir kısmı tarafından kabul görüyor olması ve bu tür ırkçıların bu iğrençliği yıllardır devam ettirebilmeleridir. Gerçekten barış isteniyorsa, Ahmet Kaya kardeşimi linç eden zihniyete medya patronları artık geçit vermemelidir. Irkçı ve ayrımcı söylemleri hangi taraftan her kim dile getiriyorsa, onu şiddetle kınıyorum.

Van ve çevresindeki Kürt halkına buz gibi nefret yerine, sıcacık sevgi ve şefkatin bu günlerde tezahürü olan battaniye ve giyecek gönderilmesi, yakın yarınlarda bu ülkenin keyfini hep beraber çıkarma dileğiyle, insanlıktan yana tavır alan herkese sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Depremde hayatını kaybedenlerin yakınlarının ve bütün memleketimizin başı sağolsun.

YORUM EKLE
YORUMLAR
dersim-botan
dersim-botan - 6 yıl Önce

sende yürek varmıydı şivan? zannetmiştim ki kalanıda kaybetmişsin, ama hala kuşkuluyum bir parça yürek olduğuna dair. Elim günlerde ortaya çıkar bir iki rutin kelam eder kaybolan vizyonu tekrar cilalamaya çalışır senin gibileri. Bak şivan efendi, Kürt gençleri kimyasallarla paramparça ediliyor, kömüre dönmüşler, Kürtlerin üzerinde tarihte benzeri olmayan topyekün soykırım uygulamaları var sen akp'nin yedek lastiği olmaya soyunuyorsun. ahlaklı ve onurlu ol şivan. o ülkeye gidersin ama yüzüne bakacak allahın bir tek Kürdünü bulamazsın. kulağın varsa küpe olsun!

ayşen hadimioğlu
ayşen hadimioğlu - 6 yıl Önce

Van depreminde (AKUT Nasuh Mahruki'nin dediği gibi) en önemli kurtarmayı yapan konu- komşu- mahallelinin önemi , sadeliği ve kendiğindenliği çok önemli ve umut vericiydi. Ama dizi dizi üniformalı kurtarma ekip leri statülü- çoğu suçlu memur-adamların konuşturulduğu programlarda bu tırnağıyla toprağı- betonları deşen- bab- sevgili- koca- abi-amca- dayı ların esamisi yok tu. İlk kez şivan perverin bunu önemsediğine ait bir yazı gördüm- beğendim. Kürtlerin politik olarak kınadığı Şivan Perver'i çok önemli bu görüşleri ile kutluyorum.MEDYA -TV'ler hatta sosyal medya denen internet söyleşileri bile bu konuda yavaştık. Şivan Perver görüşleri nir kadın sunucunun konuşması- bir bebeğin magazinelliği hatta bir spor maaşlısının hezeyanına hapsedilmeye çalışılan DEPREM ÖLDÜRMEZ BİNA ÖLDÜRÜR üzerine en sahici dikkat çekmedir diyorum.