ATV Samanyolu’na özendi, Nur Serter’i fahişe yaptı

Bir dizideki fahişe karakterine Nur Serter adı verdiler…

ATV Samanyolu’na özendi, Nur Serter’i fahişe yaptı

El değiştirdikten sonra AKP’ye yakınlığıyla bilinen ATV bir skandala imza attı. Fethullah Gülen ‘Camiası’nın Samanyolu TV’si yaptığı dizilerde kendi siyasi muarızlarını ve Kürtleri kötülük abidesi karakterlerle özdeşleştirmesiyle biliniyordu. ATV de Samanyolu’na özenmiş olacak ki, CHP milletvekili Nur Serter’i fahişe karakteriyle özdeşleştirdi.

 

CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter'in isminin, atv'de yayınlanan "Uçurum" adlı dizide fahişe karakterine verilmesi Ankara'yı karıştırdı. Nur Serter, kanal yönetimine "ihtarname" çekerken, dava açacağını söyledi.

 

Milliyet Gazetesi'nden Önder Yılmaz'ın haberine göre, RTÜK’e şikayet başvurusu yapılırken, Üst Kurul üyesi Süleyman Demirkan, “Kasıt olduğu açık, vicdan kırıntısı olan bunu kabul edemez” dedi. Serter, dün Sabah gazetesi ve Günaydın adlı ekinde atv’de yeni yayına giren “Uçurum” adlı dizinin tanıtım haberini okurken, oyuncu Esra Ronabahar’ın canlandırdığı “fahişelikten mamalığa” geçen bir karaktere “Nur Serter” adının verildiğini gördü. Serter, derhal avukatı aracılığıyla atv yönetimi ve RTÜK’le bağlantıya geçti. atv yönetimi “Böyle bir şeye izin veremeyiz. Dizideki karakterin soyadını bipleyerek vereceğiz” yanıtını verirken, Serter, avukatı aracılığıyla kanala “ihtarname” çekti. Serter daha sonra RTÜK üyelerini arayarak durumu anlatırken, avukatı RTÜK’e şikayet başvurusunda bulundu.

 

Konuya ilişkin Milliyet’in sorularını yanıtlayan Serter, “Uçurum adlı dizide fahişelik yapan bir karakterin adını Nur Serter koymuşlar. Gerekli hukuki süreci başlatacağız. İhtarname çektik. Televizyon yönetimi haberdar edilip uyarıldı. RTÜK’e durumu bildirdik. Sürecin aşamalarının ne olacağını bilmiyorum ama dava açacağım. Kanal yönetimi karakterin soyadını bipleyerek vereceklerini söyledi. Ancak iş zaten bitmiş. Grubun gazetelerinde konu detaylıca anlatılmış, yazılmış çizilmiş. İsim kullanılmış. Dolayısıyla dizide soy ismin ifade edilip edilmemesi fazla bir anlam taşımıyor” diye konuştu.

 

Dizinin ilk bölümünü izlemek zorunda kaldığını belirten Serter, duygularını şöyle anlattı:

 

"Tesadüfen olmuş bir olay değil. Herhangi bir isimle, uydurma soyadının bir araya gelmesinden ibaret bir olay değil. Benim adım soyadım çok yaygın değil. Hiçbir romanda da bir karakter olarak geçmez. Adım üniversite camiası ve milletvekili olarak kamuoyunda 10 yıldan fazladır konuşuluyor. Burada kasıt var. Diziyi izledim maalesef, ceza gibiydi. İzledikten sonra tepki iki katı arttı. Soyadın biplemesi birşeyi çözmüyor. Fuhuş yaptırılan ve işkence altındaki kızların kapalı mekanda hapis hayatı geçirmeleriyle benim aramda bir bağlantı kurulmuş olabilir diye izlenim edindim. Daha kötü bir karakter nasıl olabilirdi, iğrenç bir tipleme. Zor izledim. Böyle bir diziyi normalde izleyemem. İşkence gibiydi. Diziyi izlemeden önceki düşüncelerim pekişti. İsmin kullanılması çok kötü, izledikten sonra bilinçli yapıldığı kanaatine vardım.”

 

CHP istanbul Milletvekili Nur Serter, Böyle Bir Şey Var mı? adlı programa telefonla bağlandı. Serter, "Dizinin yapımcılarını mahkemeye vereceğim. Benim geçmişimde karanlık bir nokta yok. İtibarsızlaştırılmaya çalışılıyorum" dedi.

 

Serter'in ardından yayına katılan dizinin yapımcısı Ali Gündoğdu ise, "Biz karaktere Nur Serter adını vermedik. Sabah Gazetesi'nin Günaydın eki Nur Sertaç'ı, Nur Serter olarak yayımlamış. Dizide soyadı kullanmıyoruz. Nur Hanım'ı üzmek istemezdik" dedi. Gündoğdu, "Sabah Gazetesi'nin Günaydın ekinde, Nur Sertaç ismi Nur Serter olarak dizilmiş. Olayın bizimle bir ilgisi yok" ifadesini kullandı.

 

CHP İstanbul Milletvekili Nur Serter ise, "Bu açıklama inandırıcı değil. Dizide bizzat Nur Serter ismini kullanmışlar. ATV'nin süt düzey yöneticisiyle görüştüm, hata yaptıklarını onlar da kabul etti. Ben konuyu mahkemeye taşıyacağım" dedi.

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2012, 21:20
YORUM EKLE