Altın Koza ödülleri sahiplerini buldu

22. Uluslararası Altın Koza Film Festivali'nin ödülleri İstanbul'da düzenlenen törenle sahiplerine takdim edildi. Festival kapsamında düzenlenen yarışmaların kazananları 19 Eylül'de açıklanmış ve en iyi film ödülünü 'Abluka' almıştı.

Düzenlenen törende konuşan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, festivalin ilk kez 1969 yılında Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlendiğini belirterek, "Bu yıl yaşanan terör belasının ülkemizi derin acılara sevk etmesi sebebiyle Adana’da festival filmlerinin normal gösterim programlarını yaptık fakat ödül törenini bu tarihe ertelemiştik ve insanları yormamak için İstanbul’da yapmayı tercih ettik" dedi.

GRUDA, DÜNDAR VE GÜL İÇİN ÖZGÜRLÜK DİLEDİ

Altın Koza Onur Ödülü’nün bu seneki sahipleri; Sezen Cumhur Önal, Türker İnanoğlu, Aytaç Arman ve Ayşen Gruda da ödüllerini aldı.

Gruda, ödülünü alırken; "Ben bu ödülü Erdem Gül ve Can Dündar’ın bir an evvel özgürlüğe kavuşması dileğiyle alıyorum" dedi.

En iyi film: Abluka

Festival kapsamında düzenlenen Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nın sonuçları şöyleydi:

En İyi Film – Abluka (Yön: Emin Alper / Yapımcı: Nadir Öperli, Enis Köstepen, Cem Doruk)

Yılmaz Güney Ödülü – Kar Korsanları (Yönetmen ve Yapımcı: Faruk Hacıhafızoğlu )

Adana İzleyici Ödülü – Abluka (Yönetmen:Emin Alper, Yapımcı: Nadir Öperli, Enis Köstepen, Cem Doruk)

En İyi Yönetmen – Tolga Karaçelik (Sarmaşık)

En İyi Senaryo – Senem Tüzen (Ana Yurdu) – Oy çokluğuyla

En İyi Kadın Oyuncu – Nihal Koldaş (Ana Yurdu)

En İyi Erkek Oyuncu – Nadir Sarıbacak (Sarmaşık)

En İyi Müzik – Demircan Demir (Kasap Havası) – Oy çokluğuyla

En İyi Görüntü Yönetmeni – Vedat Özdemir (Ana Yurdu) – Türksoy Gölebeyi (Kar Korsanları)

En İyi Sanat Yönetmeni – İsmail Durmaz (Abluka)

En İyi Kurgu – Osman Bayraktaroğlu (Abluka)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu – Hülya Böceklioğlu (Yarım)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu – Özgür Emre Yıldırım (Eksik)

Türkan Şoray Umut Veren Genç Kadın Oyuncu – Ece Yüksel (Nefesim Kesilene Kadar)

Umut Veren Genç Erkek Oyuncu – Berkay Ateş (Abluka)

Jüri Özel Mansiyon Ödülü – Ece Atay (Yarım)

SİYAD En İyi Film Ödülü – Ana Yurdu – Senem Tüzen

Film – Yön En İyi Yönetmen Ödülü – Senem Tüzen – Ana Yurdu

(Kaynak: AA, CİHAN, ZETE)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.