18 Mart 2017 Cumartesi 15:00
ABD'li yazar Paul Auster: Erdoğan'la atıştığımızdan beri Orhan Pamuk aramadı

Auster, Berlin'de kaldığı otel odasında gazeteci Can Dündar ile gerçekleştirdiği söyleşide Orhan Pamuk'tan da bahsetti.

Dündar, sohbet sırasında geçtiğimiz günlerde Orhan Pamuk'un, "Hayır oyu vereceğimi açıkladığım için Hürriyet röportajımı yayınlamadı" sözlerini hatırlatarak Auster'a Pamuk'la görüşüp görüşmediğini sordu. Auster'ın cevabı şu şekilde o oldu:

‘KISA BİR NOT BİLE YOLLAMADI'

"Onunla tanışıklığımız çok eskiye dayanıyor. Kitaplarımı hep destekledi. 1989-1990 yıllarında bir kitabımı yayınlaması için Can Yayınları'nı ikna etmişti. Sonrasında New York'a geldiği zamanlarda görüştük, evimizde ağırladık. Ama anlamadığım şey, Erdoğan'la aramızda bu atışma gerçekleştiğinden beri benimle hiç iletişime geçmedi. ‘Yanındayım' ya da ‘Sözlerini destekliyorum' gibi kısa bir özel not bile yollamadı. Senelerdir onunla görüşmüyorum." 

NE OLMUŞTU?

Paul Auster 2012 yılında verdiği röportajda, ‘Hapiste yatan yazar ve gazeteciler yüzünden Türkiye'ye gelmeyi reddediyorum' demiş, o dönem Başbakanlık görevinde bulunan Recep Tayyip Erdoğan da Auster'a cevap vermişti. Erdoğan Auster'a verdiği cevapta, "Gelsen ne olur gelmesen ne olur. İsrail'e gitmiş. Sen ne cahil bir adamsın. Gazze'de bombalar yağdıran bunlar değil mi?" olmuştu.
ABD'li yazar, bunun üzerine, "İsrail'de düşünce özgürlüğü var. Ne yazarlar ne de gazeteciler hapiste. Tüm ülkelerdeki yaşam şartlarını iyileştirmek için hapis korkusu ve sansür olmadan konuşma ve yayınlama özgürlüğü, herkes için kutsal bir haktır" demişti.
 

Son Güncelleme: 18.03.2017 23:29
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.