14 Ağustos 2015 Cuma 16:11
'Orta Dünya'dan haber var: Yeni bir Tolkien kitabı geliyor

J.R.R. Tolkien’in 1914 yılında Oxford’da öğrenciyken yazmaya başladığı, Tolkien uzmanı yazar Verlyn Flieger tarafından daha sonra makale olarak yayımlanan hikâyenin yıllardır Oxford’daki Bodleian Kütüphanesi’nde saklandığı açıklandı.

Finlandiyalı Elias Lönnrot’un derlediği Kalevala destanından uyarlanan Kullervo’nun Hikâyesi (The Story of Kullervo), Tolkien’in Orta Dünya ile ilgili hikâyelerinin temellerinin atıldığı bir metin olarak niteleniyor.

Kitabı 27 Ağustos’ta piyasaya sürmeye hazırlanan HarperCollins'in tanıtım yazısında, edebiyat dünyasında büyük ses getirmesi beklenen kitabın doğaüstü güçleri olan bir yetimin hikayesini anlattığını ve “Tolkien’in en karanlık çalışmalarından biri olduğunu” vurguladı.

SİLLMARİLLON'U MÜJDELİYOR

Kitap, babasını öldüren, annesini kaçıran ve onu da üç kez öldürmeye çalışan Untamo isimli büyücünün evinde büyüyen Kullervo isimli yetimin hikâyesini anlatıyor. Kullervo büyüyüp köle olarak satılınca intikam yemini ediyor ancak bu sırada farkında olmadan ikiz kızkardeşi ile ensest ilişki yaşıyor. Genç kız ikiziyle birlikte olduğunu öğrenince de intihar ediyor. Uzmanlar Kullervo’nun Tolkien’in ünlü kitabı Silmarillion’un ensest ilişki yaşayan trajik kahramanı Túrin Turambar’ın ardındaki esin kaynağı olduğunu düşünüyor. (Radikal)

Son Güncelleme: 14.08.2015 16:15
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.