Baskın Oran: Ben Ege'de Akilken!

Akil Heyeti çalışmalarını yazdı…

Baskın Oran: Ben Ege'de Akilken!

"Ben niye bu kadar geç geldiğinizi, niye bu kadar geç kaldığınızı sormak istiyorum..."

"Niye dağa çıkıyorlar değil, niye çıkartıyoruz demek lazım..."

"12 Eylül'ün Türkiye'ye çok faydası olmuştur..."

"Akil Adamlar dün bize özetle 'korkmayın hiç acımayacak' dediler ve benim aklıma sünnetim geldi."

Akil İnsanlar projesi, Türkiye'nin onyıllardır içinden çıkamadığı Kürt meselesine barışçı ve demokratik çözüm getirme girişimlerinden biriydi.

"Ben Ege'de Akilken..." isimli kitabında uzun bir süredir "köşe yazarlığı" sıfatını da akademik ünvanlarına ekleyen Baskın Oran, ortaya çıktığı günden itibaren üzerine çok konuşulan, eleştirilen ya da övgüler alan girişimi, Akil İnsanlar'dan birisi olarak tüm yönleriyle ele alıyor.

EN ZOR BÖLGE EGE

Akil İnsanlar'ın Ege bölgesi temsilcilerinden biri olan Oran, projenin, Barış Süreci açısından en zor bölgesi sayılan Ege'deki öyküsünü anlatıyor.

Türkiye'nin en büyük sorunlarından birisi olan Kürt meselesinin çözülmesi için yürütülen girişimlere mesafeli yaklaşan Ege'deki atmosferi resmederken kendi notlarına, toplantı tutanaklarına, resmî kayıtlara dayanıyor; gözlem ve analizleriyle etraflı bir panorama çiziyor.

Bir yandan önemli bir tarihsel olayı belgelerken diğer yandan da bu toplumsal tecrübenin çözüm sürecindeki yerini tarif eden, barışa katkıda bulunan bir çalışma.

Ben Ege'de Akilken: Kürt Barışında Batı Cephesi başlıklı kitap İletişim Yayınları tarafından okura sunuldu. Baskın Oran, kitabı Ege Heyeti'nde beraber görev yaptığı Ahmet İsvan ve Tarhan Erdem'e ithaf etti.

"Kürtlerle barış hakkındaki bu belgesel kitabı, dostum ve büyüğüm iki insana adamak istiyorum. İkisi de, sanki Türkiyeli Kürtlerin alabildiğine şeytanlaştırıldığı bir ortamda, 1930'larda yetiştirilmemişler gibi, bu Barış Süreci meselesine benim kuşağımdan ve daha genç olanlardan bin kere daha dürüst, mantıklı ve sevecen yaklaştılar. Ellerini taşın altına koydular. Cesaret aşıladılar. Örneklerini bu kitapta verdim. 1923 doğumlu Ahmet İsvan ve 1933 doğumlu Tarhan Erdem. Bu abilerim ve onlar gibiler başımızdan eksik olmasınlar. Elimizden tutmaya devam etsinler. İhtiyacımız var..."

Kitaptan bir bölümü okumak için buraya tıklayın...

BASKIN ORAN KİMDİR?

1945 İzmir doğumlu olan Baskın Oran Saint Joseph orta, İzmir Atatürk Lisesi ve San Gabriel High School'dan (California) sonra 1968'de bitirdiği Mülkiye'de asistanken 12 Mart cuntası tarafından bir kere (1971), 12 Eylül cuntası tarafından üç kere asistanlıktan/memuriyetten atıldı (Kasım 1982-Eylül 1990); her seferinde Danıştay kararıyla döndü. Uluslararası İlişkiler'de doktor (1974), doçent (1991) ve profesör (1997) olduktan sonra 2006'da erken emekliliğini isteyerek Oxford (2006) ve Harvard (2009) üniversitelerinde dizi konferanslar verdi. 2014 itibariyle, Mülkiye'de seçimlik doktora semineri sunmaya devam ediyor.

Milliyetçilik, Türk dış politikası ve özellikle de azınlıklar üzerine çalışıyor. Ekim 2004'te, Başbakanlık İnsan Hakları Danışma Kurulu üyesi olarak, çok yönlü saldırılara ve hakkında dava açılmasına yol açan "Azınlık Hakları ve Kültürel Haklar Raporu"nu yazdı. Temmuz 2007'de, sivil toplumun İstanbul'dan "bağımsız sol aday"ı olarak katıldığı seçimlerde oyların bölünmesi üzerine başarısız oldu.

Agos ile Radikal İki'de, Bodrum'daki matrak şeylerden Türk iç ve dış politikasına kadar çeşitli konularda haftalık yazılar yazıyor. Çeşitli dillerde yayımlanmış yetmiş kadar akademik makalesi var.

Türkiye'de sırayla şu kitapları basıldı:

Azgelişmiş Ülke Milliyetçiliği-Kara Afrika Modeli;

Türk-Yunan İlişkilerinde Batı Trakya Sorunu

Atatürk Milliyetçiliği-Resmî İdeoloji Dışı Bir İnceleme;

Kenan Evren'in Yazılmamış Anıları (2 cilt);

Nerde O Eski Mahpushaneler

Devlet Devlete Karşı

Kalkık Horoz-Çekiç Güç ve Kürt Devleti

Yunanistan'ın Lozan İhlalleri

Küreselleşme ve Azınlıklar

Türk Dış Politikası-Kurtuluş Savaşından Bugüne Olgular

Dalavera Memet'in Bodrum Tarihi

Enişte Gözüyle Bodrum

Türkiye'de Azınlıklar-kavramlar, Teori, Lozan, İç Mevzuat, İçtihat, Uygulama;

M.K. Adlı Çocuğun Tehcir Anıları-1915 ve Sonrası

Türkiyeli Kürtler Üzerine Yazılar

Türkiyeli Gayrimüslimler Üzerine Yazılar

Türk Yargısı ve Adaleti Üzerine Yazılar

Kaynak: http://www.gazeteciler.com/kitaplik/akil-adam-baskin-oran-egenin-kitabini-yazdi-77019h.html

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2014, 19:18
YORUM EKLE