08 Kasım 2012 Perşembe 02:03
Amin Maalouf'tan eve dönüş romanı

“Geldim, gördüm, hayal kırıklığına uğradım...“

Türkiyeli okurun ayrı bir değer verdiği, romanları ve incelemeleri tüm dünyada milyonlarca satan Lübnan asıllı Fransız yazar Amin Maalouf’un uzun bir aradan sonra yeni kitabı Doğu'dan Uzakta çıktı.

Doğu’dan Uzakta, gençliklerinin en güzel dönemlerini bir arada geçiren, hayalleri ve umutları olan bir grup insanın, ülkelerinde patlak veren iç savaştan sonra farklı yerlere dağılmasını ve yıllar sonra, eski arkadaşlarından birinin cenazesi dolayısıyla tekrar ülkelerine dönmesinin hikâyesini anlatıyor. Romanın başkahramanı Adam, tıpkı Maalouf gibi, savaştan sonra Fransa’ya yerleşmiş ancak doğduğu topraklara olan sevgisi ve bir dönem ait olduğu, içinde yaşadığı çokkültürlü ve çokdinli bu coğrafyayı anlama çabası hiçbir zaman küllenmemiştir. Ancak uzun bir aradan sonra giriştiği eve dönüş yolculuğu ve eski arkadaşlarını bulma düşüncesi sanıldığı gibi kolay olmayacaktır. Çünkü ne insanlar ne de doğup büyüdüğü topraklar aynı kalmıştır.

Açıkça belirtilmese de, Lübnan iç savaşının getirdiği yıkımlara ve Ortadoğu coğrafyasının yaşadığı kültürel, tarihsel ve toplumsal sorunlara dair çok çarpıcı gözlemlere de yer veren Doğu’dan Uzakta’da Maalouf yine en iyi bildiği şeyi yapıyor: Doğu’yu anlatıyor.

Doğu’dan Uzakta, Ali Berktay'ın çevirisiyle Yapı Kredi Yayınları'ndan çıktı.

DOĞU’DAN UZAKTA VE AMİN MAALOUF KİTAPLARI BURADA >>>

Son Güncelleme: 09.11.2012 23:59
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.