TRT 1'deki 'hamilelik' yorumuna tepkiler büyüyor

Sanat, medya, akademi ve siyaset dünyasından bir çok isim tepki gösterdi…

TRT 1'deki 'hamilelik' yorumuna tepkiler büyüyor

TRT 1'deki iftar programına konuk olarak katılan tasavvuf düşünürü Ömer Tuğrul İnançer'in hamile kadınlar hakkında yaptığı yorumlar tartışma konusu olmaya devam ediyor.

Hamilelerin sosyal hayatını kısıtlaması gerektiğini söyleyen İnançer, hamile kadınların televizyon programlarına katılmasını ise ‘terbiyesizlik' olarak nitelendirmişti.

'BÖYLE KARINLA SOKAKTA GEZİLMEZ'

İnançer, "Hamileliği davul çalarak ilan etmek bizim terbiyemize aykırıdır. Böyle karınla sokakta gezilmez. Her şeyden önce estetik değildir. 7-8 aydan sonra anne adayı biraz hava almak için beyinin otomobiline biner, biraz dolaşır. Sonra akşam üstü çıkarlar. Şimdi ise maşallah, kanatlısı kanatsızı televizyonlarda uçuşuyor. Ayıptır ayıp. Bunun adı realizm değildir. Bunun adı terbiyesizliktir," demişti.

TEPKİLER BÜYÜYOR

Hurriyet.com.tr'de yer alan habere göre, Ömer Tuğrul İnançer'in bu açıklamalarının ardından sanat, medya ve siyaset camiasından birçok ünlü isim de konuyla ilgili görüşlerini paylaştı. Hamile iken sokağa çıkmanın anne ve bebek sağlığı için zararlı olduğunu savunanlar olduğu gibi, dinde kadına tecrit olmadığını belirtip, İnançer'in düşüncelerine karşı çıkanlar da vardı.

İşte Ömer Tuğrul İnançer'in hamile kadınlar hakkında yaptığı açıklamaların ardından gelen ilk tepkiler:

DİNDE KADINA TECRİT YOK

Diyanet’tin Alo Fetva Hattından konuyla ilgili yapılan açıklama şöyle:

"Kadın hastaneye gidecek, alış veriş yapacak. Hamile kadının dışarı çıkmaması söz konusu değil. Zaten dinde de kadına tecrit diye bir şey yok. Hamile kadına da tecrit yok. Aksine anne olmak ödüldür. Ancak, her kadın dikkat etmeli ama hamile kadın giyimine kuşamına daha çok dikkat etmeli. Göbeğini sırtını gösterecek kıyafetler giymemeli. Açıklamayı kim yaparsa yapsın biz dini Kuran-ı Kerim’den ve Hz. Peygamberimizin (S.A.V) hayatından öğreniriz."

TRT : KONUĞUN KENDİSİNİ BAĞLAYAN SÖZLER

TRT yetkilileri ise, "Canlı yayın sırasında takdir edilir ki, konuğun ne söyleyeceğini bilemeyiz. Bu kurumu bağlayan bir görüş değildir. TRT’de 15 farklı TV kanalı, 18 farklı radyo ve günlük 670 program yayınlanıyor. Bu tür kazalar olabilir. Olumlu ya da olumsuzluklar sahibini bağlar" açıklamasını yaptılar.

ANNE VE BEBEK SAĞLIĞI İÇİN ZARARLI

Ankara Üniversitesi Kadın Doğum Uzmanı Murat Sönmezer ise hamile kadının sokağa çıkmamasının, hareket etmemesinin anne ve bebek sağlığı için çok sakıncalı olduğunu belirterek, "Yapılan açıklama ileri derecede bilimsel temelden uzak, işin ehli olmayan kişilerce yapılmış. Böyle açıklamalar dikkate alınmamalı" dedi.

SİYASİLER DE TEPKİ GÖSTERDİ

Ömer Tuğrul İnançer'in TRT'deki sözlerine siyasi isimlerden de tepki geldi. AKP'li Nimet Baş, "Hamile kadına sokağa çıkma demek, mantık dışıdır" diyerek tepki gösterirken, Baş, "kadınlara, erkeklerin estetik algısına göre sınırlama getirilemez" dedi.

CHP'Lİ TOPRAK: SÖYLEYECEK SÖZ BULAMIYORUM

İnançer'in sözlerine  bir tepki de CHP İstanbul Milletvekili Binnaz Toprak'tan geldi. Toprak, "söyleyecek söz bulamıyorum" diyerek tepki gösterdi.

Bir tasavvuf düşünürünün böyle konuşmasının "iyice vahim" olduğunu vurgulayan Toprak, "Kadına karşı ayrımcılığın, kadına karşı şiddetin kökeninde de bu bakışı. Bir tasavvuf düşünürünün böyle bir ifade kullanması ayrıca vahim" dedi.

VURAL: PEKİ BAŞBAKAN'IN YAPTIĞI AYIP DEĞİL Mİ?

MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural ise İnançer'e, "hamile sokağa çıkınca ayıpmış. Peki Başbakan Erdoğan 3 çocuk yapın, 5 çocuk yapın deyince ayıp değil mi? Başbakan, gelin ve damatla çocuk pazarlığı yapınca ayıp değil mi?" sözleriyle tepki gösterdi.

SANAT CAMİASINDAN İLK TEPKİLER:

BERNA LAÇİN

Ben Ömer Tuğrul İnançer'ı Şeb-i Arus törenleri dolayısıyla yakından tanıyorum. Tasavvuf düşünürü olarak umarım canlı yayın kazası yapmıştır, başka bir şey demek istemiştir. Benim bu sözlere kalbim kırıldı. Kendimi en güzel bulduğum zamanlar hamilelik dönemiydi. Hiç saklanmayı düşünmedim. Ben karnımı gere gere gösterdim...

NİLGÜN BELGÜN

Ben buna ne diyeyim... Güleyim mi ağlayayım mı şaşırdım. Ne günlere kaldık. Çok doğal bir olay. Ben hamileliğim döneminde istediğim gibi giyindim, gezdim, canım ne isterse onu yaptım. Nerden nereye...

ÖZGE UZUN

Ömer Tuğrul İnançer'in sözlerini duyunca inanamadım, çok alındım, çok üzüldüm. Artık söyleyecek bir söz bulamıyorum. Hem din alimi hem de avukat birinin böyle düşünmesi çok üzücü... Ben doğuma kadar hep hayatın içindeydim, ekranda ve sokaktaydım. Doğuma neredeyse araba ile gidecektim.

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2013, 11:51
YORUM EKLE