Taraftarlar kadına yönelik şiddeti kınadı

Taraftar Hakları Derneği kadına yönelik şiddeti kınamak için eylem yaptı

Taraftarlar kadına yönelik şiddeti kınadı

Taraftar Hakları Derneği (THD) kadına yönelik şiddeti kınamak için Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi girişinde bir araya gelerek eylem yaptı.

“Kadına yönelik şiddete sesiz kalma, ortak olma, tribünde küfüre ve şiddete hayır” yazılı ortak pankartın arkasında toplanan taraftarlar, “Kadın, yaşam, özgürlük” , “Erkek adalet değil gerçek adalet” , “Yaşasın renklerin kardeşliği”, “Renklerimiz farklı davamız aynı” sloganları atarak ÖSYM binası önüne kadar yürüyüş gerçekleştirildi.

THD adına basın açıklamasını okuyan Meriç Demir, Özgecan Aslan’ın Mersin’de katledilmesinin ardından taraftarlar olarak yaşanan acıya sessiz kalmadıklarını, tepkilerini tribünlerde ve sokaklarda gösterdiklerini söyledi.

Kadınların tribünlerde de şiddet ve taciz olayına maruz kaldığını anlatan Demir, “Biz burada bir araya gelen taraftarlar olarak, kadın ölümlerine, kadın bedenini hedef alan küfürlere, taciz ve tecavüzlere tribün içinde ve dışında dur demek üzere bir araya geldik” dedi.

Özgecan olayının fitili ateşleyen bir kıvılcım olduğunu ifade eden Demir, “Ne ilkti, ne de son. Olay henüz çok yeni olmasına rağmen üzerine onlarca kadın cinayeti haberi aldık. Bizler arma sevdalısı taraftarlar olarak, kadını cinsel obje olarak değil birey olarak görmeyi, küfür ve hakaret etmek yerine saygı duyulması, korunması gereken değil saygı duyulması gerektiğini anlatmaya tribünlerden başlayacağız” dedi.

(Evrensel)

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2015, 18:05
YORUM EKLE