Motosiklete binen kadına şeriat yasağı

Erkek sürücünün arkasına bacaklarını açarak binmeleri yasaklandı…

Motosiklete binen kadına şeriat yasağı

Endonezya'nın şeriat uygulayan tek eyaleti Açe'de kadınların motosiklette erkek sürücünün arkasına bacaklarını açarak binmesi yasaklandı. Yasağı, bazı Müslüman politikacılar sert tepkiyle karşıladı.

Endonezya'nın Açe bölgesindeki bir şehirde, şeriat uyarınca kadınların motosiklette erkek sürücünün arkasına bacaklarını açarak binmesi yasaklandı.

Lokseumawa Belediye Başkanı Suaydi Yahya, yasağın, halkın ahlaki değer ve davranışlarını muhafaza etmeye yönelik olduğunu söyledi.

Resmi dairelere ve kent halkına yeni yasağı duyuran bildiriler dağıtıldı.

Belediye Başkanı yeni yasağı duyururken, kadınların motosiklete binerken, erkek sürücünün arkasında bundan böyle sadece yan oturabileceklerini bildirdi ve bacaklarını açarak oturmanın, İslami değerleri ihlal ettiğini savundu.

Belediye Başkanı Yahya, "Bir kadın motora düz oturduğunda erkek gibi görünüyor. Halbuki yan otursa kadın gibi görünecek" diye konuştu.

Yahya, güvenlik kaygılarına karşılık ise, yan oturduğu için motordan düşenlerin sayısının da fazla olmadığını söyledi.

YASA HALİNE GELEBİLİR

Belediye Başkanı bir aylık bir uygulamadan sonra yerel yönetimin bir değerlendirme yapacağını ve yasağın yerel bir yasa haline getirilebileceğini söyledi.

Kurala uymayan kadınlara ne olabileceği sorusuna ise Yahya, "Yasa haline geldiği andan itibaren, otomatik olarak bir yaptırımı da olacak" diye cevap verdi.

Yeni kuralı, aralarında başkent Cakarta'da yaşayan Ulil Abşar Abdalla gibi önde gelen bazı Müslüman politikacılar sert tepkiyle karşıladı.

Abdalla, Twitter hesabından "Motosiklete nasıl binileceği şeriatta düzenlenmemiştir. Kuran'da ya da Hadislerde yeri yoktur. Eğer yönetim bir kuralı yasaya dönüştürmek istiyorsa demokratik bir ülkede neyin şeriata uygun olup neyin olmadığına, kamuoyunun sağduyusu ile karar verilmelidir" mesajını verdi. (BBCTÜRKÇE)

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2013, 15:44
YORUM EKLE