22 Ağustos 2015 Cumartesi 16:55
Kevser Eltürk'ün cenazesine işkence ve teşhir İsveç'te protesto edildi

Varto'da yaşamını yitiren PKK’li Kevser Eltürk'ün (Ekin Wan) cenazesine işkence yapıldıktan sonra çırılçıplak fotoğraflarının çekilip yayınlanmasını protesto eden bir kadın, İsveç Parlamentosu önünde eylem düzenledi.

İsveç'nin başkenti Stocholm'de bir Kürt kadını, Muş Varto'da 10 Ağustos'ta çıkan bir çatışmada yaşamını yitiren Kevser Eltürk'ün (Ekin Wan) cenazesine yönelik işkence ve çıplak bedeninin teşhir edilmesini protesto etti.

Parlamento önünde kıyafetlerini çıkaran ve etrafına Eltürk'ün fotoğraflarını bırakan kadın, Eltürk'ün fotoğrafında olduğu gibi yüzüstü şekilde yere uzandı. Eylem çevredekilerin de dikkatini çekti.


Kürt Kadın Meclisi'nin çağrısıyla düzenlenen ve daha çok kadınların yer aldığı gösteride konuşan Ayşe Göktepe, AKP hükümetinin de erkek egemen sistemin varlığını sürdürmek için kadınların her türlü direnişine saldırdığını söyledi.

Eltürk'e yapılan insanlık dışı muamelenin 1990'lı yıllarda devletinin Kürdistan'a yönelik saldırıları sırasında işlediği insanlık suçlarını anımsattığını söyleyen Göktepe, AKP hükümetinin korkutma politikasının Kürt kadınlarını yıldıramayacağını ifade etti.

Göktepe, "Bizler her türlü tiranlık, barbarlık ve faşizme karşı direnişi daha da güçlendireceğiz" diyerek, uluslararası toplum ve tüm insan hakları savunucularına AKP'nin vahşetine karşı Kürt halkıyla dayanışmayı yükseltmeleri çağrısında bulundu.


'TÜRKİYE'NİN SAVAŞ POLİTİKASINI PROTESTO ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ'

Gösteride Yahudi Sanatçı Dror Feiler ile İsveç Barış Konseyi Başkanı Kemal Görgü de devletin Kürt halkına yönelik saldırılarını kınayan ve uluslararası dayanışmanın yükseltilmesinin önemine değinen konuşmalar yaptı. İsveç Hükümeti'nin Türk devletinin vahşetine ve Kürtlerin haklarının gasp edilmesine karşı sesiz kalmasının kabul edilemeyeceğini belirten Feiler, bir insan hakları savunucusu olarak Türk devletinin savaş politikasını protesto etmeyi sürdüreceğini söyledi. (Kaynak: ANF)

Son Güncelleme: 22.08.2015 16:58
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.
Avatar
zurna 2015-08-22 17:10:35

hayret ya, o kadar kalleşçe pusu atması , askeri şehit etmesi kaldıda, ölüsü çıplakmış ona kaldı.

Avatar
MİSAFİR 2015-08-22 17:54:18

sadece cüşşşşşşşşşşşşşşşşş

Avatar
hmmm 2015-08-22 21:39:26

karaya vuran balinaları protesto etmiş heralde görüntü onu gösteriyor

Avatar
dimitri 2015-08-22 17:01:01

turkiya assaglik harp politikasini osmanlidan devralmistir. osmanli esaretinden kurtulanlar rahat nefes almis

Avatar
vicdansizlarsiniz 2015-08-23 14:45:04

Bumu yani yorumlarınız. Elbet Rabbim siz faşistlerin de hakkindan gelecek. Zalim polisinize askerinize sahip çıkmaya devam edin siz gidi zavallı mahlukat lar.

Avatar
sanane 2015-08-25 03:51:32

Helal olsun turkiyem büyük is başarmı sin büyük bi bok yemiş sin büyük bi kazık şart sana turkiyem dais zihniyetli turkiyem

Avatar
Malatyalı 2015-08-26 16:33:57

Zaten türk düşmanlığında isveç avrupada başı çeker