31 Ocak 2012 Salı 10:14
Kadınlardan kadın düşmanı Ardıç’a cevap

Ana akım medyadaki cinsiyetçi, homofobik dilin, kadın düşmanı zihniyetin alamet-i farikalarından Sabah gazetesi yazarı Engin Ardıç, her yazısında giderek katmerlenen cinsiyetçiliğini, bu sefer de Ukraynalı kadın aktivistler FEMEN'in Davos'taki Dünya Ekonomi Forumu'ndaki eylemi üzerinden cömertçe sergiledi.

Daha önce de kankası Emre Aköz’e destek minvalinde, aynı faşizan ve seksist kudurganlığını esirgemediği “Bacı” başlıklı yazısından dolayı kadın örgütlerinden, köşe yazarlarına ve basın meslek örgütlerine kadar birçok kesimden tepki gören Ardıç’a, pespayeliğinin bir dibi olmadığının ispatı olan “Soyunan Sosyalist " başlıklı yazısı dolayısıyla yine tepkiler yükselmeye başladı.

Konuyla ilgili bir yazılı açıklama yapan Üniversiteli Kadın Kolektifi;  “Engin Ardıç gibiler ‘özgürce’ yazı yazmaya devam ettikçe, kimse bu ülkedeki tecavüzlerin, kadın cinayetlerinin, nefret cinayetlerinin artmasının tesadüf olduğunu söylemesin. Ardıç’ın yazılarındaki nefretle, şiddetle, ülkede her gün kadınların tacize, tecavüze uğraması normalleşiyor. Dolayısıyla çok açık bir şekilde Engin Ardıç sadece bir kadın düşmanı değil aynı zamanda bir azmettiricidir, sapıktır!” dedi.

Üniversiteli Kadın Kolektifi’nin açıklamasının tam metni:

Elinden, dilinden geleni yazılarına kusan Engin Ardıç, son yazısı ile büyüyen iki korkusunu bir kez daha gözler önüne serdi: Kadın nefreti ve başka bir dünya fikrinin gelip kapısına dayanması fikri.

Her dönemin insanı Ardıç, “Soyunan Sosyalist” başlıklı yazısında yazılarını artık bir insan olarak ya da gazeteci kimliği ile değil çok ‘içten’ hayvansal dürtüleriyle yazdığını kanıtlamış, nefret söyleminde, cinsiyetçilikte ve AKP sevicilikte bir kademe daha ilerlemiştir.

Ardıç yazısının çıkışını her zamanki gibi sosyalizme saldırarak yapsa da, konu aslında Ukrayna’da kendini feminist olarak adlandıran ve soyunarak protesto eylemi gerçekleştiren “FEMEN” adlı kadın örgütü. Yazısında FEMEN’in Davos’ta yaptığı kapitalizm karşıtı soyunma eylemine değinen Ardıç, kadınların hedefsiz, kapitalist sistemin yerine ne getireceğini bilmeyen, amacın kapitalizm karşıtlığı değil “erkeklere orasını burasını gösterme” olduğu bir eylem yaptıklarını iddia ediyor. Kadınların vücutları ile ilgili ileri geri, cinsiyetçi yorumlar yapmayı da unutmuyor.


Sabah’ın şişmanı kadın düşmanı
FEMEN’in eylem tarzı, kendilerini ifade ediş biçimleri ayrı bir tartışma. Ancak ne olursa olsun Ardıç’ın saldırısı doğrudan kadın mücadelesine ve sosyalist mücadeleyedir, orası kesin. Zaten yazının devamı yine Türkiye’deki kadınlara ‘erkek’ diliyle saldırmasından oluşuyor. Ardıç yazdığı yazıları burnundan getiren Üniversiteli Kadın Kolektifi’nin eylemlerinden ne kadar yara aldığını bir kez daha gösteriyor. İşte Ardıç’ın yazısından alıntılar:

“Peki, bizim protestocu hanımlar niçin soyunmazlar acaba?
Hem solcu olup hem de ‘örf ve adetlerimize’ saygılı oldukları için mi yoksa güzelliklerine güvenemedikleri için mi?
Hanım hanım, gazete basıp güvenlikçi tartaklamak değil, gerektiğinde kıçını açmaktır marifet! Aç ki muhalif basın sana da haber değeri versin.”

Anlaşılan Ardıç Üniversiteli Kadın Kolektifi’nin kendisinin yine kadınlara saldıran yazısından sonra Sabah binasını işgal eylemlerini, yumurtalı protestolarını unutmamış, unutamayacak. Kendi köşesinden istediğine istediğini yakıştırmayı, küfretmeyi görev bilen Engin Ardıç’ın amirlerinin kendisi adına tüm kadınlardan “özür dilemek” zorunda kalması yazar müsveddesinin zoruna gitmişe benziyor. Eklemek gerek: Ardıç’ta ‘kaba etten’ fazla bir şey yok, çok görmek istiyorsa kendisine bir ayna hediye edeceğiz.

Ardıç’ın yazısının diğer bütün kısımlarında saldırı, açıklamanın başında bahsettiğimiz iki noktada yoğunlaşıyor. Ardıç yazısını Mao’nun sözünü değiştirerek, iğrenç bir şekilde bitirmeyi unutmuyor: “Bizce sakınca yok, bin karı soyunsun (yani bin çiçek açsın), bin fikir yarışsın anasını satayım!”

Üniversiteli Kadın Kolektifi olarak demiştik ve diyoruz ki;

Engin Ardıç gibiler ‘özgürce’ yazı yazmaya devam ettikçe, kimse bu ülkedeki tecavüzlerin, kadın cinayetlerinin, nefret cinayetlerinin artmasının tesadüf olduğunu söylemesin. Ardıç’ın yazılarındaki nefretle, şiddetle, ülkede her gün kadınların tacize, tecavüze uğraması normalleşiyor. Dolayısıyla çok açık bir şekilde Engin Ardıç sadece bir kadın düşmanı değil aynı zamanda bir azmettiricidir, sapıktır!

Küfrederek gazetecilik yaptığını sanan, AKP şakşakçılığında son noktaya varmış olan; öyle ki artık biricik yol arkadaşları liberalleri de ‘sağlayarak’ gerici bir kafa yapısına kavuşmuş (“Bir kızın nasıl giyineceğine anası babası (varsa sevgilisi) karışır”) Ardıç, arkasına Sabah-Atv dolayısıyla Çalık grubunu, dolayısıyla AKP’yi alarak ve kaleminden ne fışkırırsa fışkırsın “bana bir şey olmaz” anlayışıyla hareket ederek; yazdığı her yazısında sola, cinsiyetçi diliyle de özellikle kadınlara saldırmayı kendine görev bildi.

Bu yüzden bu yazının sorumlusu, bırakalım kadın düşmanlığını, medya etiğini hiçe sayarak ve sadece insanların gazetecilik yapabileceğini unutarak Engin Ardıç’a köşe veren Sabah- ATV yetkilileridir. Buna ses çıkarmayan bütün medya camiasıdır!

Bu yazının ikinci bir sorumlusu, “hayat güllük gülistanlık AKP’yle” diyerek gericiliği, cinsiyetçiliği yeniden üreten başta “Aile’den sorumlu Bakan” Fatma Şahin olmak üzere bütün AKP’lilerdir.

Bu yazının üçüncü sorumlusu, “Adam süper küfrediyor” diyerek Engin Ardıç’ın koltuğunu sağlamlaştıran, her birisi Freud’a emanet Ardıçseverlerdir.

Biz de kendimize görev biliyoruz: Sadece Sabah baskınımız onu korkuttuysa karşısında bizi görünce ne yapacağını merak ediyoruz. Ardıç’ı gördüğümüz ilk yerde kadın düşmanlığını, yalakalığını, küfürlerini yumurtalar ile ona geri yollayacağız! Karşılaşmamız ise “tesadüf” olmayacak!

Kaynak: Kolektifler.net

Son Güncelleme: 31.01.2012 16:33
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.