18 Mart 2011 Cuma 05:30
Kadınlar: ‘Nüfus kaydıma dokunma’

İzmirli Dr. Gülsüm Dolgun, evlenen kadınların nüfus kaydının erkeğin kütüğüne taşınmasına karşı çıkarak başlattığı “Nüfus Kaydıma Dokunma” kampanyasına destek veren kadınların sayısının daha ilk anda 300’e ulaştığını söyledi.

Nüfus Kaydıma Dokunma Girişimi Sözcüsü Dr. Gülsüm Dolgun, gelişmiş bireylerin ilişkilerinden mutlu evlilikler, sağlıklı nesiller doğduğunu belirterek, kadınlar evlendiğinde nüfus kaydının kendisine sorulmaksızın erkeğin nüfus kütüğüne taşındığına dikkat çekti.

“Evlilik, bir insanın kendi kimliğini bırakıp bir başka insanın kimliğini giyinmesini zorunlu mu kılmalıdır?” diye soran Dolgun şunları söyledi:

TANINMAZ OLUYORSUNUZ

“Bir yaşa kadar hayat kurmuş bir kadın düşünün. SSK, telefon, bankalar, vergi dairesi, meslek odası, dernekler gibi birçok yerde kayıtları, adını, soyadını yazdığı imzası var. Günlük yaşamda kullandığı ehliyet, pasaport, personel kimlik belgesi, tapular, diplomalar, işyeri ruhsatları var. Ömürlerinin kalan kısmını birlikte geçirmeye, evlenmeye, aile olmaya karar veriyorlar. Bu kadın neden sosyal kayıtlarını yenilemek zorunda kalsın.”

MEDENİ KANUN DEĞİŞSİN

Evlenen kadının tüm kayıtlarının geçersiz hale geldiğini belirten Dr. Gülsüm Dolgun, “Bir anda bu resmi kurumlarda tanınmaz hale geliyorsunuz. Medeni Kanun’da yapılacak yeni düzünlemelerle, iki kişinin, eğer isterlerse nüfus kayıtları değiştirilmeden evlenebilmeleri sağlanmalı” dedi.

Dr. Dolgun, kampanyaya katılmak isteyenlerin kendisine “glsmdsuperonline.com” adresinden ulaşabileceklerini söyledi.

MİLLİYET

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.
Avatar
ümit mert 2011-03-18 13:31:15

bu kampanyayı başlatanları yürekten destekliyorum.yasaların bir an önce değiştirilmesini gönülden diliyorum.basit bir düşüncenin ürünü bu.evleniyorsun başına gelmeyen kalmıyor.her şeyini değiştirmek zorunda kalıyorsun.bu da devlet baskısının başka bir çeşidi.seni bireysel olarak kabul etmiyor.varlığını artık bir erkeğin nezaretinde tanımak istiyor.normal.yasalarda kaç kadının söz hakkı vbar.onurumun incindiğini hissediyorum.

Avatar
OYA ERİŞTİREN 2011-03-18 10:38:05

evlenen kadının kütüğünün eşinin kütüğüne geçmesini son derece saçma buluyorum , kadının o güne kadar olan tüm yaşamını yok sayan bu saçma uygulama değişmeli

Avatar
zeki önder 2011-03-18 12:31:42

saçma sapan işlerle uğraşmayın feministseniz de evlenmeyin. tek derdiniz bu olduysa artık erkekler kadınların nüfusuna geçsin. benim için hiç sorun değil. yeterki saçmalamayın. kimlik dediğin ne ki? sosyal hayatta ne katıyor veya eksiltiyor?

Avatar
serpil sever 2011-03-18 13:08:56

ben evlendim diye kocamla mı uğraşçam? bi evlilik sadece. bu kampanyayı yapanlara tebrik katıyorum.

Avatar
halime rahim 2011-03-18 13:46:37

Seçemediğin babanın kütüğünden, seçebildiğin kocanın kütüğüne geçişi reddetmek olsa olsa gereksiz işler peşindeki insanların işidir.

Avatar
selvi 2011-03-18 22:34:12

Hiç derdimiz kalmadı bi bu eksik. Boş insanlar boş işlerle uğraşıyor

Avatar
bos insan 2011-03-18 22:55:58

bu girisimi bos bulana ne desen bos hakikaten. vizyon dar acidan hallice belli ki. umarim tez zamanda evlenirsin de kocaciginin kimligiyle gezersin, kendini bire sanirsin selvican. senin icin ne yazik ki baska bir varolma yolu gorunmuyor.

Avatar
gül sevgen 2011-03-19 00:05:21

feministse evlenmesin bunlarda boş işler oldu paşam yazdım ben isteklerini derhal yerine getiriyoruz..ayrıca zaten babasının kütüğünde ne değişecek söylemiyle olaya yaklaşan arkadaşlar kadınlar şuandan başlar nesillerce kendi kimliğini kullanmaya devam eder tıpkı yıllar yıllar önce erkeklerin yaptığı gibi
ha bir de unutmadan ne önemliymiş ben geçerim nüfusuna diyen efendiler siz buyrun geçin geçinde madem o kadar önemli değil niye bukadar tepki gösteriyosunuz ne bu celal