20 Mayıs 2016 Cuma 16:02
Kadınlar Boşanma Komisyonu’na karşı sokağa çağırıyor

Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu Tüm kadınları ve transları, TBMM Boşanma Komisyonu’nun hak gasplarına karşı 22 Mayıs Pazar günü, saat:14.00’de Kadıköy Süreyya Operası’nın önüne çağırıyor.

Çağrı metni şu şekilde:

“Kadınlara ve Translara Çağrı;

TBMM Boşanma Komisyonu haklarımızı gasp etmek için işbaşında!

Sessiz kalmıyoruz!

Komisyonun 6 Mayıs 2016 tarihli taslak raporu, kadınların on yıllara dayanan mücadelesi ile kazandıklarına göz dikti. Kadınları sadece aile içinde tanımlayan, aksi takdirde yok sayan rapor, erkek şiddetine karşı yasal mekanizmaları  önüne ve kadınların boşanmasını zorlaştıran öneriler getiriyor.

Rapor, kadınların nafaka hakkına el koyuyor, şiddetten uzaklaşmasını zorlaştırıyor ve hatta yaşadığı evin bile şiddet uygulayan erkekler tarafından elinden alınmasına imkan tanıyor.

Bu komisyon, biz kadınlara, “evli değilsen sana sosyal hizmet yok” diyor. Sonra şiddet gördüğümüzde, üstelik her gün bunca kadının öldürüldüğü bir ülkede, “delilin yoksa tedbir de yok” diyor. Evlenene, maruz kaldığı şiddet ve baskıya rağmen “boşanma, bir daha düşün”, boşanana ise “nafakaya güvenme” diyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanına soruyoruz, bunlar mı “kadınların faydasına”?

Mücadele ederek kazandığımız hakların yıllarca geriye götürülmesine sessiz kalmayacağız! Bu geri gidişe izin vermeyeceğimiz gibi, kadınların lehine yasa ve politikalar için mücadeleye devam edeceğiz.

Tüm kadınları ve transları, 22 Mayıs Pazar günü, saat:14.00’de Kadıköy Süreyya Operası’nın bekliyoruz.

Kadın Cinayetlerine Karşı Acil Önlem Grubu

Son Güncelleme: 20.05.2016 16:06
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.