20 Mart 2011 Pazar 00:00
Başörtülü Aday Yoksa Oy da Yok!

Başörtülü Kadınlar olmadan Millet Meclisinin eksik kalacağını düşünen, birbirinden farklı siyasi görüş ve ideolojilere mensup bir grup kadın “Başörtülü Milletvekili İstiyoruz İnisiyatifi” oluşturdu ve çalışmalara başladı.

Aralarında Sibel Eraslan, Yıldız Ramazanoğlu, Cihan Aktaş, Hasibe Turan, Hidayet Şefkatli Tuksal, Nihal Bengisu Karaca ve Hilal Kaplan’ın da bulunduğu kadınlar 21 Mart 2011 Pazartesi günü saat 11:00'de Taksim Hill Otelde basın toplantısı düzenleyecekler.

Kadınlar, kampanyayı http://basortuluadayyoksaoydayok.wordpress.com/ üzerinden yaymaya çalışıyorlar.

12 YIL GEÇTİ!

Başörtülü Milletvekili İstiyoruz İnisiyatifi, “2 Mayıs 1999’da seçim kazanarak milletvekili olan Merve Kavakçı’ya başörtülü bir kadın olduğu için had bildirilmesinin üzerinden tam 12 yıl geçti. Bu 12 yıl içinde başörtülü kadınlar, 28 Şubat darbesinin de etkisiyle, eğitim, çalışma ve seçilme haklarının ellerinden alındığı, kamusal alan ilan edilen tüm mekanlardan, hastahane ve mahkemelerden bile dışlandıkları uzun, acı ve sıkıntılarla dolu bir dönem yaşadılar. 12 yıl sonra artık, 28 Şubat sürecinin ülke barışına ve demokratikleşme sürecine verdiği zarar ortadadır ve bu süreç geniş kesimler tarafından kınanmaktadır” diyor ve şöyle sesleniyor:

“Gelinen bu noktada, Sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan da, “28 Şubat’ın artık esamesi okunmuyor, 28 Şubat bitmiştir” şeklinde bir açıklamada bulunmuştur. Doğrudur, Türkiye sivilleşme yolunda önemli adımlar atmıştır, askeri vesayet endişesi azalmıştır ancak kamuoyu önünde başörtülü kadınlara sosyal ve siyasal hakları ve itibarları iade edilmedikçe 28 Şubat süreci bitmiş olmayacaktır. Bu sebeple, Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı, 28 Şubat’ın son kalıntısı olan başörtüsü ayrımcılığına karşı çıkmaya ve AK Parti saflarında siyaset yapmak üzere başvuruda bulunan başörtülü kadın milletvekili aday adaylarına seçilebilecek sıralardan listelerde yer vermeye davet ediyoruz.

Her fırsatta meydanlarda başörtüsü sorununu çözeceğini beyan eden Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu, Sayın Devlet Bahçeli’yi, Sayın Selahattin Demirtaş’ı, Sayın Numan Kurtulmuş’u , Sayın Mustafa Kamalak’ı, Sayın Yalçın Topçu’yu ve tüm siyasi parti liderlerini, bu sözlerinin taahhüdü olarak parti örgütlerindeki başörtülü milletvekili aday adaylarını listelerinde seçilebilecek sıralardan aday göstermeye çağırıyoruz.

Başörtülü kadınların aday adaylıklarını listelerin üst sıralarından adaylıklara çevirmeyen, temsiliyet haklarını talep etmek için bu seçim döneminde de beklemelerini salık veren tüm siyasi girişim ve partiler, bizlerin gözünde samimiyet ve itibarlarını kaybetmiş olacaklardır. Geçen seçim dönemlerinde, sivilleşme ve demokratikleşme konusundaki öncelikli hassasiyetimiz sebebiyle kayıtsız şartsız desteklediğimiz tüm siyasi partilere, bu seçim döneminde bir şart koşuyor ve uyarıyoruz:

Başörtülü aday yoksa oy da yok!”

DEMOKRAT HABER

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.
Avatar
iskefiyeli 2011-03-20 07:56:04

Bak sen, çok günahıma idi.

Avatar
hilal aydın 2011-03-20 14:22:52

özgürlük herkes için, haklar herkes için olmalı...
bunu benimsemeden barış olmaz...

Avatar
hasan kayım 2011-03-20 21:56:11

Bu fikri destekliyorum.Başarılar diliyorum.