Arınç'ın 'kahkaha' sözleri dış basında

Times, 'Şaka değil; Türk lider kadınlardan gülmemelerini istedi' dedi...

Arınç'ın 'kahkaha' sözleri dış basında

Başbakan yardımcısı Bülent Arınç’ın kadınlar için “Herkesin içerisinde kahkaha atmayacak” sözlerine tepkiler sürerken, Times Arınç’ın sözleri için “Şaka değil: Türk lider kadınlardan gülmemelerini istedi” yorumunu yapıyor.

İngiltere’de çıkan gazeteler, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın, AKP Bursa teşkilatının Merinos Parkı’nda düzenlediği bayramlaşma töreninde “Kadın herkesin içerisinde kahkaha atmayacak” sözlerini sayfalarına taşıdı.

Times ‘Şaka değil: Türk lider kadınlardan gülmemelerini istedi’ diye yazdı.

Gazete, kadınların haklarında sarf edilen sözler için tepki amaçlı sosyal paylaşım sitelerinde gülerken çektikleri fotoğraflarını paylaşarak protesto ettiğini ifade etti.

Guardian gazetesi, “Türk başbakan yardımcısı kadınlar kahkaha atmasın diyor” başlığıyla verdi. Gazete Arınç’ın açıklamalarının tepkilere yol açtığını ve sosyal medyada bir fırtına yarattığını belirtiyor. Ayrıca gazete Arınç için, pembe TV dizileri ve cep telefonlarını hedef alan konuşmaları için de cinsel ayrımcılık olarak ele alındı ve tepki gösterildi.

Independent ise "Arınç’ın ahlaki yozlaşmayı durudurma ve Kuran’ı yeniden keşfetme" çağrısı yaptığını kaydediyor.

Gazete Bülent Arınç’ın iktidardaki AKP’nin bir üyesi olduğunu belirtiyor.

Partinin sosyal değerleri itibarıyla İslamcı olarak tarif edildiğini, ancak partililerin muhafazakar demokrat olduklarını söyleyerek bu etiketi reddettiği hatırlatılıyor.

Gazete Türkiye’nin tarihsel olarak kadın hakları konusunda komşu ülkelere göre daha ilerici olduğunu belirtiliyor.

Ama son değişiklikler ve ücret farkları, çocuk gelinler, namus cinayetleri ve aile içi şiddet gibi devam eden sorunlar nedeniyle aktivistlerin ülkenin geriye kaymasından endişeli oldukları kaydediliyor.

Kürtaj 10 haftaya kadar yasal olsa da, Independent Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kürtaj aleyhinde konuştuğunu ve sınırlamak için planların gündeme geldiğini yazıyor.

Gazete Türkiye’nin bu yılın başlarındaki Twitter ve YouTube’u engelleme girişimlerinin uluslararası eleştirilere maruz kaldığını da belirtiyor.

ARINÇ NE DEMİŞTİ?

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, AKP Bursa teşkilatının Merinos Parkı’nda düzenlediği bayramlaşma töreninde son zamanlarda Türkiye ‘de ahlaki bir çöküntünün yaşandığını belirterek şöyle konuşmuştu:

“Maalesef günlük hayatımızdan tutunuz, çocuklarımızın yetişmesine kadar televizyonların etkisi, şundan bundan bu kadar ama farklı bir toplum haline geliyoruz. Ahlaksızlık, fuhuş bir bataklık haline geliyor. Çocuklarımız, gençlerimiz cinsel yönelimlerinde çok kötü noktalara gidiyorlar. Türkiye’de buluğ yaşı, ergenlik yaşı çok küçüldü. Bu kızlarda neredeyse 9-10 yaşlarına, erkeklerde de 11-12 yaşına kadar küçüldü. Bunun neticesinde özellikle bu cinsel yönelimleri sürekli teşvik eden, bir kısmı sanal dünyada, internet dünyasında bir kısma maalesef televizyonlarda, gazetelerin magazin sütunlarında bir kısmı da üniversiteler başta olmak üzere eğitim alanında gençlerimizin bu heyecanlarını, bu heveslerini kötüye kullananlar var.

“Kuran’ı yeniden keşfetmemiz lazım. Ahlaken bir geriye gidiş var. Haya meselesi çok önemlidir. Haya, utanma duygusu. ‘Yüzüne baktığın zaman yüzü kızarıyorsa’ Hadis-i Şerif öyle diyor, haya güzeldir. Kadında olsa daha da güzeldir. Sadece kadın için değil erkek için bütün mahlukat için haya diye bir şey var. Erkekler için de haya vardır. Yalan söyleyemez, mahcubiyet ifade edecek bir söz söylemeye kalksa yüzünü yere bakar. Nerede öyle yüzüne baktığımız zaman yüzü hafifçe kızarabilecek, boynunu öne eğebilecek, gözünü bizden kaçırabilecek iffet sembolü haya sembolü kızlarımız. İffet çok önemli. Sadece bir isim değil. Kadın için de bir süstür, iffet. Erkek içinde bir süstür. İffetli olacak. Erkek de olacak. Zampara olmayacak. Eşine bağlı olacak. Çocuklarını sevecek. Kadın ise o da iffetli olacak. Mahrem-namahrem bilecek. Herkesin içerisinde kahkaha atmayacak. Bütün hareketlerinde cazibedar olmayacak, iffetini koruyacaksın. Şimdi bunu birileri söylediği zaman ‘ya bu adam hangi dilden konuşuyor’ diyebilirler. Bu kadar değerlerimize yabancılaştık bugün.”

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2014, 08:47
YORUM EKLE