Aranan 'Taylan' bulundu, ifadesi alınacak

ABD'li kayıp kadın Sierra ile görüştüğü söylenen kişi bulundu...

Aranan 'Taylan' bulundu, ifadesi alınacak

İstanbul'da bir süre önce kaybolan ABD'li kadın Sarai Sierra'nın internet üzerinden görüştüğü ve buluşmak üzere sözleştiği belirtilen kişinin kimliği tespit edildi.

Ailesinin 21 Ocak'tan bu yana haber alamadığı Sierra'nın bulunması için İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü Kayıp Şahıslar Büro Amirliği dedektifleri, çalışmalarını sürdürüyor.

Çalışmalar kapsamında, Sierra'nın bir elektronik posta sağlayıcı site üzerinden haberleşerek buluşmak üzere sözleştiği, kendini ''Taylan'' olarak tanıtan kişinin kimliğinin tespit edildiği bildirildi.

Emniyet yetkilileri, bu kişinin şüpheli olmadığını, sadece ifadesine başvurulacağını kaydederek, basının ilgisinden çekindiğini söyleyen kişinin Gayrettepe'deki Asayiş Şube Müdürlüğü haricindeki bir yerde ifadesine başvurulacağını aktardı.

YALOVA VE BURSA'DA SARAI ALARMI

Öte yandan bugün Sarai Sierra'nın bulunması için Yalova ve Bursa polisi de alarmdaydı. Yalova Emniyet Müdürlüğü ekipleri, İstanbul'dan Yalova'ya gelen bir feribotun içindeki 34 plakalı araçta, bir süredir kayıp olan ''Sarai Sierra''nın görüldüğü ihbarı üzerine, harekete geçti.

Şehrin çeşitli noktalarında konuşlanan polis ekipleri, 34 plakalı aracı kent merkezinde durdurdu.

Kiralık olduğu öğrenilen araçtaki kadının, Türk vatandaşı olduğu belirlendi.

Öte yandan, şüpheli aracın Bursa yönüne gitmiş olabileceği yönündeki ihbar üzerine, Bursa Emniyet Müdürlüğü ekipleri devreye girdi.

Osmangazi ilçesi Panayır Kavşağı'nda durdurulan araçtaki kişinin ise merkez Nilüfer ilçesinde oturan bir ilaç mümessili olduğu bildirildi.

HAVALİMANINDAKİ GÖRÜNTÜLERİ

Bu arada, polis ekipleri, Sarai Sierra'nın Atatürk Havalimanı'ndaki güvenlik kamera kayıtlarını basına dağıttı.

Görüntülerde 15 Ocak tarihli olanında Sierra'nın sabah 09.58'de havalimanı girişindeki X-Ray cihazından üzerinde mavi kot pantolon, gri bir tişört ve boynundaki bir şal ile geçtiği, tarama cihazından geçen ayakkabılarını giydikten sonra el çantasını aldığı görüldü.

19 Ocak tarihli ikinci video da ise Sierra'nın körüğe yanaşan uçaktan, üzerinde kot pantolon, mont, bere ve bir el çantası ile saat 10.34'te indiği görüldü.

Sierra'nın internet üzerinden görüştüğü kendini ''Taylan'' ismi ile tanıtan kişinin eşkalinin belirlendiği de bildirildi.

‘UMUT OTOBÜSÜ’ DE DEVREDE

Öte yandan, Yakınını Kaybetmiş Aileler Derneği (YAKAD) üyeleri, Sarai Sierra'nın bulunması için el ilanı dağıttı.

Fatih İtfaiye Parkı'nda toplanan YAKAD üyeleri, üzerinde Sierra'nın fotoğrafının yer aldığı ''Amerikan vatandaşı kayıp kadını görenlerin 155'i aramaları rica olunur'' yazılı el ilanlarını çevredeki binaların duvarlarına ve ağaçlara astı.

Kayıp ilanlarının bulunduğu “Umut Otobüsü” de Sarai Sierra için caddelerde turladı.

Bugüne kadar Türkiye’de yaklaşık 90 yabancı uyruklu kadının kaybolduğu öğrenildi.

10 GÜNDE ÜÇ ÜLKEYE GİTTİ

Amatör fotoğrafçılıkla uğraşan evli ve 2 çocuk annesi 33 yaşındaki ABD'li Sarai Sierra, 12 Ocak'ta Türkiye'ye geldi.

Beyoğlu ilçesinde bir oda kiralayan Sarai Sierra, 15 Ocak'ta Hollanda'ya gitti.

Hollanda'dan Almanya'nın Münih kentine geçen ve 19 Ocak'ta Türkiye'ye dönen Sierra'nın 22 Ocak'ta ABD'ye dönmemesi üzerine ailesi, kayıp başvurusunda bulundu. (NTVMSNBC)

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2013, 13:45
YORUM EKLE